Čeští designéři míří na Milan Design Week s křišťálem, hravostí a vtipem
Už za týden bude italská metropole umění hostit největší přehlídku světového designu Milan Design Week. Do rodného města zakladatele značky Prada se každoročně přijíždejí přesvědčit statisíce návštěvníků o tom, že návrhářům ještě stále nedošly nápady na nové židle a lampy. Mezi stovkami designérů a firem je letos i osm českých zástupců.
České centrum v Miláně bude od 14. do 24. dubna dá zázemí vybraným designérům zastupujícím Českou republiku. Mezi reprezentanty jsou ostřílení profesionálové i týmy z uměleckých škol, kteří se budou snažit uspět s českým sklem i nábytkem. Hravost, vtip a tradiční křišťál budou zbraně, kterými se český design pokusí vybojovat si své místo na italském výsluní. Podívejte se, kdo se v Miláně předvede.
Lasvit
Česká firma Lasvit, která má dnes po světě již devět poboček, se zabývá vším, co svítí. Jejich svítidla, lampy i umělecké platiky na míru byla letos nominována na cenu Akademi designu Czech Grand Design a ani na Milan Design Weeku nejsou nováčkem. Do Itálie letos Lasvit přiveze chrám světla, ve kterém se si své ano řekli desinérské návrhy a výrobky tuzemských sklářů. Kinetická instalace bude doplněna o díla designéra Ariky Levyho nebo brazislých bratrů tvořícíh pod značkou Campana Brothers. Plovoucím sklem se můžete nechat ozářit na výstavišti Rho Fiera nebo showroomu Lasvit.
Svítidlo z kolekce EMOTIONS. Foto: Lasvit
Ton
Výrobce nábytku TON letos vsadil na svou novou kolekci Split z dílny multi-disciplinárního umělce Arika Levyho, jehož díla se dostala do galerií Victoria & Albert Museum v Londýně, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo newyorské MoMa. V TONu rádi ohýbají židle i stoly a v této zálibě si notují i designéry. V Miláně tak vůbec poprvé představí techniku ručně ohýbaného rozštěpu masivního dřeva. O tom, zda jsou takové výrobky pohodlné vašim sedacím partiím, se můžete přijít přesvědčit na výstaviště Rho Fiera od 14. do 19. dubna.
Ukázka z kolekce Split. Foto: TON
UTB Zlín
Studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně přijedou do Itálie s výstavou PopUpShow, jejímž hlavním tématem i materiálem je dřevo. Nábytek, šperky i svítidla odrážejí fenomén PopUp kultury a díla obsypaná popcorme a jinými filmovými atributy navozují iluzi filmové show. Kurátorem je rakouský designér s českými kořeny Michael Vasku ze studia Vasku & Klug, který dlouhodobě podporuje tvorbu mladých čekých návrhářů.
Foto: Filip Beránek, PopUpShow
Preciosa
Tradiční křišťálové lustry v moderním pojetí vystaví na veletrhu světlená divize česke firmy Preciosa. Výrobky této značky osvětlují řadu světových hotelů, účastní se designových veletrhů a v roce 2013 ozařovala Kafkovo náměstí v rámci Signal Festivalu. Pro kolekci Solitaires připravili skláři a designéři rucně vyráběné lustry s příběhem, které najdete na milánské adrese Via Statuto od 14. do 19. dubna.
Světelná instalace v Praze na Signal Festivalu. Foto: Preciosa
Křehký
I galerie a designová značka Křehký, založená před sedmi lety Janou Zielinski a Jiřím Mackem, bude mít na letošním Milan Design Weeku své místo. Přivezou sem kolekci mochomůrek holanské návrhářky Ineke Hans, nádobí od Hidden Factory, zohýbaný dopisní stolek od Lucie Koldové i výrobky od čerstvých vítězů Czech Grand Designu, Studia DECHEM. Jejich prezentaci bude dominovat sklo, porcelán a dřevo a prim budou hrát výrobky, které mají svým majielům nevšedně zpříjemnit jejich každodenní užívání.
Zvadlý cibulákový talíř z kolekce Unattended. Foto: Hidden Factory
Moser
Společnost Moser má s výrobou skla 155 leté zkušenosti a na designový veletr přiváží kus tradice z českého křišťálu. K výstavě Treasure Islands – Le isole dei tesori zpracovali přední umělci spolupracující s Moserem téma ostrova pokladů. Výrazné barvy září ve vybroušených výrobcích Kateřiny Doušové, Lukáše Jaburka, Studia IRDS nebo Jiřího Šuhajka. Křišťálové poklady budou vystaveny od 14. do 19. března na Via Del Carmine.
Váza Admiral Jiřího Šuhájka. Foto: Moser
VŠUP Praha
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze bude na milánském týdnu interaktivním projektem volat Staň se jedním z nás … alespoň na chvíli. VŠUP vyráží na veletrh již pošesté a v rámci letošní expozice na něj přinese ateliér a bude se snažit vtáhnout návštěvníky do kreativního procesu realizace. Z papírového polotovaru označeného logem školy si kolemjdoucí za pomoci studentů vyrobí předmět, který si spolu s tvořivým prožitkem odnesou domů.
Dílo Evy Eisler z výstavy Objectivity. Foto: UMPRUM
UJEP
Studenti Fakulty umění a designu ústecké Univerzity J. E. Purkyně představí start-up Unplugged: Připraveni na katastrofu, ve které se pokusí nastínit, jaky by vypadaly předměty denní potřeby po celosvětovém výpadku proudu. Designéři, jejichž díla odrážejí fascinaci přežití pohromy, pokládají otázku: Přežili jsme rok 2012 s příslibem lepšího svět, ale co dál? Enviromentální myšlenka se tak prolíná s tématem světové výstavy EXPO 2015 v Miláně, kterým je Uživit planetu. Energie pro život.
Projekt Unplugged: Připraveni na katastrofu pro Milánský Design Week. Foto: UJEP at Milan Design Week