Například třetina dotázaných se shoduje na tom, že utratí příliš peněz za jídlo a že jejich partneři jsou v tomto ohledu spořivější. Jako přehnané lidé často hodnotí i částky, které sami zaplatí za zábavu s přáteli.
Řešením je předmanželská smlouva
Nedůvěra lidí v to, jak jejich partneři spravují své finanční záležitosti, se neodráží jen v kritice zbytečných výdajů. Každý pátý muž by své partnerce nepůjčil, stejnou neochotu vyjádřilo téměř 28 procent žen. Ochota lidí půjčovat svým partnerům se výrazně mění s věkem. Zatímco lidé mladší 29 let by partnerovu žádost o dočasnou finanční výpomoc odmítli jen v 17 procentech případů, stejné prosbě by nevyhověla třetina respondentů starších 60 let.
„Čím dál častěji se setkáváme se zvyšující se nejistotou ve vztazích a snižující se vzájemnou důvěrou partnerů vůči sobě navzájem. Platí to jak pro vztahovou rovinu (není jistota, že spolu zůstaneme), tak i v oblasti financí (nemůžu ti věřit, že neohrozíš naše zdroje). Dělení na ‚moje‘ a ‚tvoje‘ se v takových podmínkách zdá být bezpečnější variantou, než ‚naše‘, byť za to platíme daň ve formě určité osamělosti,“ komentovala fenomén psycholožka Martina Jirovská z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze 3.
Podobný vývoj sleduje i její kolega psycholog Petr Šmolka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy na Praze 12. „Sotva pár let je i u nás možnost uzavírat předmanželskou majetkovou smlouvu. Na počátku byl uchazeč o ni považován za nedůvěřivého exota, dnes už ji uzavírá zhruba pětina snoubenců. Což také o něčem vypovídá,“ poznamenal.