Benátskou noc provázelo bahno a kvalitní line-up. Guano Apes vidělo 20 tisíc fanoušků
Desítky předních českých a slovenských kapel koncertovaly v pátek a sobotu na čtyřech pódiích festivalu Benátská noc na Malé Skále. Hlavní tahouni, finská Tarja Turunen s božským hlasem a obnovení Guano Apes, zvládli svou úlohu bravurně. Požitek z festivalu kazil jen bahnitý terén a sobotní proměnlivé počasí.
Ačkoliv brodit se všudypřítomným bahnem z jednoho konce areálu na druhý bylo občas problematické, davy lidí hledaly na festivalu Benátská noc na Malé Skále své oblíbence podle velmi přesně dodržovaného harmonogramu. Ale někteří interpreti by si zasloužili více prostoru před pódiem. Byli to především skvěle vyladěný Alkehol, zábavní Wohnouti, kteří nezapomněli své písně okořenit pódiovou show, a potom stále rostoucí hvězda v sobotu hrajících Škwor.
Páteční odpoledne se zpočátku neslo ve znamení punku. Stále populárnější Totální nasazení, veselí Kohout plaší smrt i legendy SPS,stejně jako později hrající Visací zámek zcela zaplnili stanovou stage. Rockový nářez si diváci užívali s motorovým Debustrolem, pohodu našli u Petra Bendeho, Vypsaná fixa potěšila fanoušky známými písněmi. Rázný metal kapely Krucipüsk v čele s Tomášem Hájíčkem dostal do varu další stovky fanoušků, kterým Hájíček oznámil podzimní vydání nového alba. Zpěvavé songy s Divokým Billem notovala v uvolněné atmosféře většina návštěvníků festivalu.
Hřebem pátečního večera a nakonec i celého festivalu se stala bývalá zpěvačka metalových Nightwish, úchvatná Tarja Turunen. Stylově oděná umělkyně se silným a zároveň něžným hlasem rozparádila několikatisícové publikum už od prvních okamžiků. Sama se do klasicko-metalové hudby položila, házela dlouhými vlasy a komunikovala s publikem. Představení finské sopranistky graciézně doplňoval na bubny Mike Terrana; umístěný dopředu na oči diváků si každou volnou vteřinu protáčel paličky v rukou. Bez jeho vizuální i hudební exhibice by byl koncert o mnoho chudší. Po pátečním vrcholu odehráli Paradise Lost svůj set nepříliš výrazně, přesto dokázali vytrvalce v chladné noci zahřát.
Poslechněte si Tarju Turunen
Ještě před začátkem dalších vystoupení se na Malou Skálu snesl dlouhý déšť. To znamenalo nový příval vody do už tak rozšlapaného bahna v areálu i přilehlého centrálního stanového městečka. Bez obtíží zůstali návštěvníci s holínkami. „Sandálisté“ a „teniskáři“ svůj boj často vzdávali a nezbylo jim, než doufat v blahodárné účinky bahna. Počáteční snaha zasypat areál slámou nebyla plně účinná a také brzo ustala. Krátké přeháňky pak trvaly celý den.
Nejvlídněji přivítala první sobotní posluchače stanová stage, kde celkem svižně hráli Punk Floid. Ty vystřídalo podmanivou hudbou uskupení metalových cellistů Hyperion, kteří jsou jakýmsi českým protipólem finské Apocalypticy. Davy fanoušků si nenechaly ujít rockování buřičsky vymóděného Viléma Čoka, který ve skvělé formě pral do lidí jednu pecku za druhou, řádil na pódiu i před ním. Anna K & band předvedli set plný populárních, něžných i tvrdších písní. Ohromně při tom se svou lehkou, brilantní hrou vynikl baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek. Pozdní sobotní odpoledne přineslo další skvělé zážitky, ať už díky Kamilu Střihavkovi, punkovým E!E, drsným Škwor, českým písničkářům Chinaski nebo death metalu říznutému mezzosopránovým zpěvem Simone Simons nizozemské kapely Epica.
Vystoupení lídrů letošní Benátské noci Guano Apes přilákalo rekordních 20 tisíc návštěvníků. Veškerou pozornost na sebe i svůj drsný zpěv strhla blonďatá Sandra Nasic. Bubeník Dennis Poschwatta všem předvedl až neuvěřitelné akrobatické kousky, například skok přímo přes bicí na svou pozici (asi spěchal odehrát svůj part). Píseň Lord of the Boards uzavřela jako jeden z nejstarších hitů různorodý set a pro celou řadu přítomných to znamenalo vydařený závěr festivalu.
Poslecfhněte si Guano Apes
http://www.youtube.com/watch?v=SFvCx6w_ptE
Festival Benátská noc
24. a 25. července 2009, Malá Skála
Překvapení festivalu – 90 %
Tarja Turunen i Guano Apes odehráli své sety bezchybně. Vilém Čok umí rozpálit davy.
Propadák festivalu – 50%
Paradise Lost se do svého vystoupení mohli ponořit více.
Pivo a ostatní nápoje – 90 %
Výčepů s 10° Gambinusem bylo poměrně dost, stejně jako stánků s jinými moky.
Občerstvení – 100 %
Nejen v areálu, ale i před ním bylo jídel a pochutin plno a to všech chutí.
Stanové městečko a zázemí – 70 %
Nebýt bahna a louží, přebývalo by se v něm mnohem lépe. Nabízelo ale jak výčep, tak stánek s jídlem i toi toiky. Koho by nebavila muzika, mohl si jít vyzkoušet Wii konzole nebo si třeba zajezdit rodeo.
Toi toiky a čistota – 70 %
Před toi toikami stály vždy fronty. Pro dívky byly připraveny udržované Kotex-toiky s umyvadlem. V korytu na mytí voda rychle došla, otužilci vsadili na rezavou řeku Jizeru. Bláta stále přibývalo.
Počasí – 50 %
Pátek byl slunečný, sobota deštivá.
Celkový dojem – 80 %