9 věcí, které jste asi nevěděli o Zanzibaru
Zanzibar je jedním z nejúžasnějších míst na planetě. Láká turisty z celého světa na svá nádherná pobřeží. Pojďme se podívat na zajímavosti o tomto místě.
- Nejkratší válka v historii
V srpnu roku 1896 zde vypukla válka mezi Spojeným královstvím a Zanzibarem a trvala celých….. třicet osm minut! Což znamená, že se jedná o nejkratší válku v historii celé zeměkoule. Válka rychle skončila, ale i tak měla své oběti. Pět set ze Zanzibaru a pouze jednu z Británie. Divné, že?
- Žije zde několik endemických druhů
Zanzibar je domovem několika endemických druhů, jako je třeba opice gueréza zanzibarská, což je vzrůstem spíše menší opice. Existuje jich pouze tisíc šest set až tři tisíce a většina z nich žije v Národním parku Jozani. Zanzibarský leopard, který je dalším endemickým druhem, může brzy vyhynout.
- Narodil se zde Freddie Mercury
Zpěvák skupiny Queen, Freddie Mercury, se narodil jako Faroukh Bulsara v Stone Town na Zanzibaru. Žil tam, když byl teenager, ale poté se přestěhoval do Anglie, aby se stal hvězdou.
- Má svou vlastní vládu
Zanzibar je vlastně součástí Tanzanie. Ačkoli je přidružený k této zemi, tak má svou vlastní vládu, která je známá pro svou revolučnost.
- Není to pouze jeden ostrov
Zanzibar se skládá z celého souostroví. Dva hlavní ostrovy se jmenují Unguja a Pemba. Existuje i několik dalších menších ostrůvků, které taktéž stojí za prozkoumání.
- Nenajdete tu žádné velké zvíře
Na rozdíl od mnoha částí Afriky, zde nenajdete žádná velká zvířata, jako třeba nosorožec, hroch nebo slon. Vyskytují se zde především malá zvířata, jako je třeba obří krysa, trpasličí antilopy, kareta pravá nebo asi tucet druhů netopýrů.
- Populace je zde především muslimská
Populace Zanzibaru je z devadesáti osmi procent muslimská. Země byla hodně ovlivněna islámskými tradicemi a není se tedy čemu divit. Ostrov má také jednu z nejstarších islámských staveb z celé východní Afriky. Kizimzaki mešita byla postavena téměř před tisíci lety osadníky z Persie.
- Hlavním jazykem je svahilština
I přes to, že je země do značné míry muslimská, většina lidí hovoří svahilsky. Spolu se svahilštinou je druhým oficiálním jazykem angličtina. Arabština se zde také používá, ale ne tolik jako zmiňované dva jazyky.
- Všechno je to o hřebíčku
Až do poloviny roku devatenáct set sedmdesát byl Zanzibar největším dovozcem hřebíčku. Celé hospodářství bylo založeno na něm. Koření, zemědělství, rybolov a cestovní ruch jsou největší hnací sílou ekonomiky této země.