9 věcí, které by byly na Zemi úplně jinak, kdyby byla placatá

Paga

I v 21. století existuje dost lidí, kteří stále věří, že Země není koule, nýbrž placka. Které věci by byly jinak, kdyby byla Země placatá?

  1. Nespadli byste přes okraj. Gravitace je síla, která táhne všehny předměty směrem dolů. Mimochodem, taky by zabránila tomu, aby byla země placatá, protože by se zhroutila do sférického stavu. Proto jsou všechny planety kulaté nebo oválné. Gravitace je nezpochybnitelná, protože ji zažíváme všichni. Každopádně čím víc byste se blížili k okraji placaté Země, tím by to bylo zvláštnější. S přibližováním k okraji byste totiž měli pocit, že stoupáte po čím dál strmějším kopci. Na úplném kraji by vás táhla gravitace ke středu země, takže byste byli kolmo k lidem ve středu.
  2. Měsíc by byl nudnější. Měsíc je tvarovaný podle toho, jak obíhá Zemi proti směru otáčení. Takže ho skoro nevidíme, couvá, přibývá nebo je úplněk. V případě, že by byla Země placka, by to byla ale koule s tmavým proužkem vespod uprostřed.
  3. Lodě by zdálky vypadaly jinak. Když se ze břehu nyní díváte na přibližující loď, vidíte, jak se postupně vynořuje z vln. Kdyby ale byla země placatá, loď by se prostě z ničeho nic objevila.
  4. Sport by byl opravdu podivný. Kdybyste vyhodili balón kolmo nad hlavu, uprostřed planety by spadl přesně tam, odkud vyletěl. Na okrajích Země by šel ale do oblouku a gravitace by ho nechala vyletět mnohem výš. A teď si představte fotbal nebo basket…
  5. Hvězdy by byly všude stejné. Letní obloha je jiná než zimní a v Egyptě uvidíte jiné hvězdy než na Severním pólu. Tato dvě nezpochybnitelná tvrzení stačí k tomu, aby si člověk uvědomil, že je Země opravdu kulatá. Kdyby to byla placka, viděli byste stejné hvězdy ve středu i na okraji.
  6. Stromy by byly nakřivo. Vzhledem k tomu, že by gravitace táhla vodu do středu, i veškerý život by se situoval v této oblasti. Například stromy. Ty by rostly kvůli gravitaci v úhlu 45 stupňů, podle toho, jak daleko by byly od středu.
  7. Velká ledová stěna na konci. Zatímco na jedné straně země by byla poušť, na druhé by byla obrovská ledová stěna. Vylézt na okraj Země by bylo jako zdolat Mount Everest. Jenže kvůli gravitaci byste stejně neviděli, co je za okrajem. Tak proč by tam někdo lezl?
  8. Slunce by bylo vidět i v noci. Slunce by muselo logicky putovat z jedné strany na druhou, protože bychom se místo točení jen posouvali. Vlastně kdyby byla Země placaná, ani bychom obíhat nemohli, všechny planety by musely být v podivném pohybu někde nád námi, opět kvůli gravitaci. Ale dejme tomu. Kdyby tedy Slunce bylo na druhé straně a na té první by byla noc, stejně by tam Slunce viděli i ve tmě.
  9. Všechno špatně. Ano, život na Zemi by pravděpodobně byl i tak. Earth Institute tvrdí, že nyní je jádro magnetického pole ve středu země., na ploché zemi by ale muselo existovat něco jako spodní oceán kapalného kovu, díky kterému by mohla Země pevně stát. Jelikož by se nemohl otáčet, nevytvořil by magnetické pole, což by mimo jiné znamenalo, že by byla Země zranitelná vůči částicím Slunce, které by pršely na planetu a zničily by atmosféru. Vzduch a voda by pak odletěly do vesmíru a my všichni umřeli. Takže ať už stvořil Zemi a vesmír kdokoliv, vymyslel to opravdu dobře.