8 slavných osobností, které možná nikdy neexistovaly
Ne všechno, co se říká ve škole nebo v televizi, je pravda. Historie je prý pohádka psaná vítězi. Možná mají spíš lidé potřebu vymýšlet si hrdiny, když kolem zrovna žádní nejsou.
- Shakespeare. Nějaký Shakespeare existoval, ale není jasné, kde by se naučil tolik o právu, politice, historii, nebo kde by se dozvěděl, jak se píše sonet. Stopy vedou k Edwardu de Vere, který si nejspíš vymyslel pseudonym, aby nebyl spojován s tak nicotným uměním, jakým v té době psaní divadelních her bylo.
- Robin Hood. Příběh o recidivistovi, který bohatým bere a chudým dává, byl v 13. a 14. století tak populární, že si tak začali říkal všichni angličtí psanci. Nicméně historici se domnívají, že předlohou byl život Fulk Fitz Warina, který se bouřil proti králi Johnovi.
- Konfucius. Údajně čínský idealista a filosof. Historici ale přišli na tolik nesrovnalostí v jeho díle, že je dost možné, že nikdy neexistoval.
- William Tell. Tak v první řadě první zmínky o něm se objevují až o asi sto let později, než by měly. Historka o jablku je prý pravdivá, ale zatknut byl stejně. Když ho vezli za katr, zabil správce Gesslera, utekl a začala válka za národní osvobození.
- Homér. Příběhy, které sepsal do tlustých bichlí, nebyly jeho. Někteří navíc tvrdí, že byl slepý, a jiní zase, že byl žena.
- Král Artuš. Neuvěřitelné příběhy o hrdinném bojovníkovi mají pár mezer. Vědci tvrdí, že to byly příběhy smyšlené za účelem politické propagandy. Ať je to, jak to je, v příbězích má k dispozici dva kokosy. A nikdo nemá tušení, kde je vzal.
- Pythagoras. Vy ve škole drtíte jeho větu a on možná ani neexistoval! Dost Italů v něj nevěří. Ale na svou počest má dokonce kult.
- Máří Magdaléna. Je prezentovaná jako prostituka, ale v původním překladu Bible o ní nic takového psáno není. Dokonce prý mohlo jít o Pannu Marii. Příběh se údajně kvůli podobnosti jmen omylem prolnul s životem jedné prostituky.