8 míst, která parádně zamrzla v čase a můžeme se díky nim podívat do minulosti
Je úžasné vidět karneval v Riu de Janeiru, baziliku v Barceloně nebo poušť Gobi v Mongolsku. Ale po všech těchto místech ideálně uzpůsobených pro oči turistů je super zajít na místa, ve kterých lidi nechali svůj otisk, ale ne zrovna v dobrém slova smyslu.
Některá z nich lidská ruka zničila a přesto, nebo spíš právě proto, zůstala perfektně zachovalá pro budoucí generace. Pokud toužíte po netradiční dovolené, výletě nebo dokonce svatební cestě, zkuste si vybrat zájezd na jedno z těchto míst, kterým lze přezdívat jedině města duchů, památky lidské krutosti nebo pozůstatky jaderného výbuchu.
- Ostrov Hashima v Japonsku. Říká se mu taky válečný ostrov kvůli jeho tvaru válečné lodi, což je samo o sobě dost neobvyklé. Připomíná temné období Japonska, neboli Druhou světovou válku, kdy tu Japonci museli dolovat. Do roku 1974 se ale stihly uhelné doly vytěžit a dělníci se postupně přestěhovali jinak. Nechali za sebou místo, na kterém se zastavil čas. Město totiž zůstalo prázdné.
- Doel v Belgii. Čtyři sta let starou vesnici obývalo v dobách její největší slávy tisíc tři sta obyvatel, dnes jich tam zůstalo dvacet pět. Původně měla být srovnána se zemí, aby se na jejím místě postavila silnice. Pak ale z plánu sešlo. Je celá vyzdobená nejrůznějšími graffity, proto má pověst místa, na němž se snoubí minulost se současností, a tvoří tak jeden z největší světových klenotů.
- Pripyat v Ukrajině. Místo, kde sídlí obávaná elektrárna Černobyl. V roce 1970 město obývali společně s rodinami povětšinou ti, kteří v elektrárně pracovali, v roce 1979 jejich počet stoupl dokonce na čtyřicet devět tisíc tři sta šedesát. Brzy po katastrofě odtud začali lidé odcházet a hojně obývané místo se tak proměnilo v město duchů. Cestovní agentury sem dokonce pořádají exkurze a připomínají tak jednu z největších katastrof lidstva.
- Oradour-sur-Glane ve Francii. V roce 1944 byla celá vesnice zničená nacisty, přičemž zabili šest set dvacet obyvatel, včetně žen a dětí. Ty, co přežili, střelili do nohou a dali do jednoho kostela opatřeného bombou. Kdo jí unikl, toho zastřelili při útěku. I na tak temné časy to bylo trochu moc, proto vysoko postavení důstojníci zahájili vyšetřování, aby přišli na to, kdo přikázal do kostela položit bombu. Na počest obětí tu byl postaven pak velký památník. I přestože je teď vesnice moderní, nechal její starosta kostel bez zásahu jako připomínku lidské zkaženosti.
- Kolmanskop v Nambii. Kdysi bohatá vesnička díky přítomnosti přírodních diamantů. Proto se sem začali pomalu kvartýrovat Němci, až se tu vystavil důl. Město začalo růst v německém stylu: nemocnice, taneční sály, elektrárna, škola, divadlo, a dokonce i kasino. V roce 1954 však všechno vytěžili a město opustili tak, jak bylo.
- Bodie v Kalifornii. Město zažilo svou největší slávu v roce 1859, kdy se tu ve velkém těžilo zlato. Lidé se sem stahovali, protože to jejich životu dávalo smysl a cítili se výjimeční. Ale jakmile byla většina zlata u svých majitelů, obyvatelé města podnikli hromadný exodus. Stále existuje jako velký monumentální památník zlatých časů.
- Ostrov Kizhi v Rusku. Jedna z vizuálně nejpůsobivějších osad. Některé budovy tu jsou už od patnáctého století, což je samo o sobě působivé. V sedmnáctém století poslala vláda na ostrov lidi těžit, což vedlo k povstání, které přineslo pád tamních osad. Do roku 1950 už tu zůstala jen jediná, které se ale proměnila v muzeum pod širým nebem, které mohou lidé navštívit, aby viděli, jak vypadal svět před stovkami let.
- Sankei-en v Japonsku. Sankei-en je taková zahrada budov. Ty jsou sem dovezené z různých částí Japonska, díky čemuž je tu přehlídka celé historie Japonska. Celé místo bylo ale během dvacátého století poškozeno. Nadace Sankei-en Hoshokai ho naštěstí opravila do předválečného stavu, proto se sem dneska můžete podívat i vy.