7 akcí, které byste neměli minout na Pražském Quadriennale
Za dva dny vypukne v ulicích Prahy 13. ročník mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury. Pražské Quadriennale vypustí do města umělecké perfomance a expozice všeho druhu a v nabitém programu nebudete vědět, kam dřív skočit. Jestli si lámete hlavu, které akce ve dnech 18. - 26. června navštívíte, nechte se inspirovat naším výběrem.
Kmeny
Performance přímo v ulicích města chystá v rámci Pražského Quadriennale experimentální projekt Kmeny. Během 11 dnů se v Praze vyskytne přes 90 skupin profesionálů a studentů, kteří budou v maskách neobvyklých supermanů, zvířat či soch konfrontovat každodenní život města a běžnost veřejného prostoru s kreativitou a extravagancí.
Jejich masky má na svědomí mladý japonský umělec působící ve Francii Hideki Seo, který se i v tomto projketu držel hlavní linie letošního PQ – Politika, Počasí, Hudba. Denně od 10 do 19 tak vznikne výjimečná performance na pomezí scénografie a high fashion.
Glastonbury: Země a legenda
Pražská Galerie Jaroslava Fragnera zahájila na konci května výstavu Glastonbury: Země a legenda, která je nedílnou součástí širokého programu letošního Quadriennale. Videoinstalace, věnující se jednomu z nejznámějších a nejstarších uměleckých festivalů světa, přijela do Prahy přímo z britského Victoria and Albert Museum. Představuje dosud nepromítaný záznam natočený v Glastonbury v roce 2014 a vysílá sondu do somersetkého venkova a anglických polí, kde se glastonburský festival koná již od roku 1970. Instalace si klade za cíl zachytit tuto komplexitu prostřednictvím pohledu na ideály a scénografii sdíleného prostoru a odkrývá letité alternativní společenské příběhy a hippie zelenou politiku. Navštívit ji můžete každé úterý až neděli od 11 do 19 hodin, a to až do 28. června.
Performing Prague
V rámci doprovodného programu 13. ročníku PQ se můžete těšit také na přehlídku Performing Prague 2015, organizovanou Institutem umění – Divadelním ústavem. Zahraničním návštěvníkům má představit to nejzajímavější z české divadelní a taneční scény posledních sezón. Na 60 jazykově bezbariérových představení bude promlouvat k divákům z jevišť Divadla Na Zábradlí, Divadla Archa, z Českého muzeum hudby nboe garáží Národního divadla. Přehlídka se skládá ze současného tance, loutek, fyzického divadlo, multimediálních projekty, opery i site-specific dokumentů. V experimentálním prostoru NoD vám představení Proces odpoví na vše, co jste chtěli vědět o tanci, ale báli jste se zeptat, v Meetfactory můžete zůstat přes noc a Alfred ve dvoře uvede představení pro jednoho náročného diváka.
Nevina / foto: Jan Hromádko. Zdroj: PQ
Young Gods v Podolí
Věděli jste, že se v rámci Pražského Quadriennale můžete podívat i na koncert v prostorách slavného plavečáku? Performance Podolská vlna oslaví 18. června 50. výročí areálu plaveckého bazénu Podolí uměleckou instalací, inspirovanou samotnými prostory stadionu. Světelnou show doprovodí koncert zkomponovaný speciálně pro tuto příležitost, na kterém vystoupí také Bernard Trontin ze skupiny Young Gods. Audiovizuální představení otevře podolské prostory ve 22:30 a bazén i skonanské věže uvidíte v čase a světle, které jste dosud neviděli.
Výstava Tvůrci
V galerii U Betlémské kaple bude probíhat živá výstava s názvem Tvůrci, která se pokusí přiblížit divadlo pomocí jídla a jeho přípravy. Na gurmánské performance se vrhnou umělci z celého světa a apetit budou čerpat z různých divadelních představení. Tvůrci jsou součástí doprovodného programu hlavních výstav PQ a jejich cílem je zachytit umělce při práci a demonstrovat návštěvníkům tvůrčí proces. Scénografové s diváky komunikují jazykem divadelní gastronomie a návštěvník tak může nakouknou na způsob přípravy, prezentaci, servírování a konzumaci umělcké many. Tvůrci jednoduše budou navrhovat pokrmy tak, jako by vytvářeli scénografii. Hlavním poselstvím exkurze do divadelní kuchyně je, že důležitý není výsledek, ale tvůrčí proces.
Handa Gote: Chata
Může žít tramp v symbióze s velkoměstem? Na tuto myšlenku se pokusí odpovědět umělecká skupina Handa Gote research & development, která se deset let pohybuje na pomezí divadla, současného tance, visuálního umění, hudby, performance a konceptuálního umění. Práce vystavené v rámci projektu Kmeny vycházejí z témat recyklace, respektu k tradici a tradičním kulturám a obdivu k přírodě. V rámci výstavy objetů a fotografií nebude chybět ani trampská chata, ve které se budou členové Handa Gote scházet, rokovat, připravovat nové představení a odpovídat na otázky zvědavých kolemjdoucích. Tramping uprostřed metropole bude žít svým životem a zúčastnit se můžete i netradičních workshopů.
Přednášky a diskuze
Na PQ se letos přijelo prezentovat na 68 zemí a kromě představení obohatí odbornou část programu o přednášky a panelové diskuze s výraznámi osobnostmi zahraničního divadla. Jedním z nich bude i slavný kanadský režisér Robert Lepage, který je známý především díky multimediálním produkcím, které staví na špičkových zkukových a světelných efektech. Spolupracoval v novým cirkusem Cirque du Soleil, pomáhal s jevištní instalací Petera Gabriela a své stopy zanechal i v Metropolitní opeře v New Yorku.
Multimediálnímu prostoru se bude v přednášce věnovat i další hvězda diskuzí PQ a jeden ze zakladatelů berlínského souboru GobSquad Sean Patten. Diskutovat přijede také americká režisérka Julie Taymor, která sbírala ocenění broadwayský muzikál Lví král i za film Frida.
Z představení „Needles and Opium“ Roberta Lepage, foto: Nicola-Frank Vachon. Zdroj: PQ