6 tipů, jak efektivně nacpat do hlavy kvanta informací během zkouškového období
Zkouškové období na vysokých školách pomalu začíná. Budete se muset zase naučit kvanta informací. Dáme vám několik rad, díky kterým vám učení půjde snáze.
- Vyberte si techniku, která vám nejvíce vyhovuje. Mozek každého z nás pracuje trochu odlišnými způsoby. To je důvod, proč se neučíme všichni stejně. Existují čtyři základní typy rozdělení a každé má jinou techniku. První z nich je vizualizace. Informace si musíte dokázat představit. Dobře se vám bude učit z grafů, diagramů a videí. Nesnažte se násilně mozek mučit psaným textem. Pokud nemáte na výběr, zavřete oči a v duchu si informace vizualizujte. Druhý typ se zaměřuje na sluch. Lidé, kteří se na něj orientují, si nejvíce informací zapamatují z přednášek. Pokud vám to nestačí, přeříkávejte si informace nahlas. Nahrajte se diktafonem a poté se poslouchejte. Třetím typem techniky je čtení a přepisování zápisků. Jde patrně o nejrozšířenější formu memorování informací, ale ne každému může sedět. Posledním typem je převádění si informací do praxe. Pokud se učíte například geografii, ukazujte si na různá místa na mapě a spojujte si s nimi informace. Sami musíte přijít na to, jaká forma učení vám nejvíce vyhovuje. Vyzkoušejte všechny a uvidíte, během které si toho zapamatujete nejvíce.
- Nenechte se zahltit zbytečnými informacemi. Patrně máte doma spousty knih a zápisků. Nejspíš si říkáte, že není možné si je všechny zapamatovat. Většinou však nemusíte. Z každé kapitoly si vyberte jen to nejdůležitější a to se opravdu naučte. Zabráníte tak tomu, že kdybyste se učili vše, nezapamatujete si vůbec nic. Takhle budete vědět od všeho alespoň něco.
- Snažte si důležitým informacím porozumět. Memorování bez pochopení obsahu je naprosto zbytečné. Přečtěte si důležitá fakta, která budete potřebovat ke zkouškám, a snažte se jim porozumět. Pokud v učivu budete mít jasno, snadněji si ho zapamatujete. Když ho nechápete, nepodaří se vám to dobře naučit ani za půl roku.
- Ukliďte si místnost, ve které se hodláte učit. Myslíte si, že uklidit si místo, kde se šprtáte, je blbost? Máte pocit, že to vám k učení rozhodně nepomůže? Není to pravda. V čistém pokoji se budete cítit svěže a nepořádek vás nebude rozptylovat. Po úklidu pokoje budete mít čistou mysl.
- Neučte se více než osm hodin denně. Mozek má své limity. Když ho několik měsíců nenamáháte a pak ho najednou zapřáhnete, moc mu to nepůjde. Budete fyzicky unavení a neklidní. Na konci dne navíc zjistíte, že si skoro nic nepamatujete. Osm hodin denně memorování je vážně strop. Samozřejmě to nemůžete dělat v kuse, je potřeba dělat si pauzy. Po každé hodině strávené v knížkách si dejte patnáct minut pauzu a během toho ničím dalším váš mozek nezatěžujte. Maximálně můžete jíst a pít hodně vody.
- Nikdy to nevzdávejte. Na většině vysokých škol trvá zkouškové období pět až šest týdnů, to je dlouhá doba. Občas budete mít určitě pocit, že s tím chcete praštit a jít dělat třeba někam za pás. Na to ani nemyslete. Školy se sice občas podobají Mordoru, ale vítězství stojí za to. Mějte pevnou vůli a vydržte to. Na úplném konci vás čeká sladká odměna v podobě titulu.