6 rad, jak změnit starému psovi život k jeho spokojenosti
Čeká to všechny pejskaře. Z neunavného třeštiprdla se stane pohodlný pan pes nebo psí dáma. Tím ale psí život nekončí! Abyste jim ho prodloužili a zpříjemnili co nejvíce, zkuste se inspirovat těmito šesti doporučeními.
- Častěji na kratší procházky. To znamená, že je lepší jít se stařečkem ven šestkrát denně na deset minut, než jít na čtyři hodiny a pak ho zavřít na dalších dvanáct doma.
- Žádné intenzivní sportování. Berte psa klidně i na delší procházky, ale nevyčerpávejte ho. Takže je spíš vodná dvouhodinnová klidná procházka parkem, než půl hodina intenzivního aportování. Mladého psa jdete procházkou unavit, u staršího je cílem udržet ho ve zdravé formě.
- Pohodlnější pelíšek. Psí senioři častěji leží a jsou náchylnější k otlačení kloubů i problémům s ledvinami. Proto ho nenechávejte ležet na dece na zemi, ale pořiďte mu dostatečně vypolstrovaný a pěkně měkkoučký pelech. Ve zverimexu dokonce seženete pelíšek speciálně pro starší pejsky.
- Psí obleček. I když nesnášíte čivavy v růžových bundách, svému starouškovi obleček pořiďte. Starší psi jsou náchylnější k prochladnutí a hůř udržují tělesné teplo. Obzvlášť pokud máte hubeného psa.
- Usnadnit přístup. Pokud je váš pejsek zvyklý spát na gauči, usnadněte mu k jeho místečku cestu pomocnou rampičkou nebo schodky. Mnoho psích seniorů, obzlášť menší plemena, mívá problém se zády a na stáří by si neměli moc vyskakovat. Doslova. Proto mu pomozte i do schodů.
- Pravidelné veterinární prohlídky. U starších psů je průběh chorob rychlý. Navíc se už nesmějí uvést do narkózy, protože by se z ní neprobudili. Takže vážnější operace nejsou možné. Proto to raději hlídejte a navštěvujte pravidelně veterináře, abyste případný problém zachytili hned od začátku a dovolili pejskovi být s vámi co nejdéle.