6 fungujících triků jak v práci úspěšně předstírat práci

Redakce

Bez práce nejsou koláče, už neplatí! Naopak čím méně pracujete, tím více „koláčů“ můžete mít, pokud dodržíte níže popsaná pravidla této „hry na práci“. Jsou osvědčena dlouholetým výzkumem a aplikací přímo v praxi.

  1. Vztahy, vztahy a ještě jednou vztahy. V pracovním kolektivu musíte být vnímáni jako pracanti a tahouni, bez kterých se firma neobejde. Jednoduše toho docílíte tím, že se ihned po nástupu budete na poradách se zájmem ptát na všemožné detaily projektu a dosavadní členy týmu chválit. Také empaticky projevíte zájem o soukromé problémy kolegů, i když vás vůbec nezajímají. Pak vás podrží a zabetlují, že nejste v práci. Kuřáci to mají o to jednodušší, že socializace na cigárku probíhá přirozeně.
  2. Forward. Co můžete, pošlete dál. Jakýkoliv email vám přijde, okomentujte z hlediska pracovní náplně kolegy a pošlete mu jej, se žádostí o radu. Většinou to zafunguje a problematizace takto může fungovat do nekonečna. Dobře také funguje email poslat alespoň na 5 kolegů, aby nikdo nevěděl, kdo má odpovědět a rozmělnila se tak zodpovědnost.
  3. Outsourcing. Větší tvrďáci se nebojí celou svoji agendu nechat odpracovat v zemích s levnější pracovní silou, například v Číně nebo Indii. Je jasné, že tato mimořádně efektivní metoda vyhnutí se práci naráží na jazykové bariéry, v Čechách se dá použít s úspěchem například v IT. Nicméně skýtá i potenciál nebýt v práci vůbec fyzicky přítomen. Je holt nutné mít Filipa a vymyslet si svůj model fungování.
  4. Jsem na jednání mimo… Je třeba tuto větu zavést do systému, jak o vás spolupracovníci přemýšlejí. I pokud nejste na pozici, která vyžaduje externí schůzky mimo budovu, prostě si je vymyslete. Máte pak šanci se „ulejt“ minimálně na půl dne. Pozor, je ale nutné se do práce alespoň a nejlépe ráno přijít takzvaně ukázat. Také je dobré briskně neboli obratem odpovídat na maily od šéfa mobilem, i když jste už na plovárně.
  5. Metoda zástěrky. Když se vám ale opravdu nechce nic dělat, tak v práci kromě psaní smsek, chatování, kontroly Facebooku, dívání se na seriály, spaní apod. můžete použít jeden ze zastíracích manévrů. Spočívá v tom, že začnete dělat něco, kvůli čemu s radostí přestanou pracovat úplně všichni. Například pouštění helikoptérky – dronu v kuchyňce o polední pauze a její následné prodloužení o hodinu a více. Nebo pro odvážné doporučujeme falešný požární poplach.
  6. Keep a low profile. Neboli buďte také často neviditelní, aby se na vás při zadávání úkolů prostě zapomnělo. Nejdále to dotáhl dnes šťastný německý důchodce, co celých 14 let nepracoval vůbec. Sice chodil do práce, ale jeho práci po reorganizaci dělal nově nastoupivší kolega. On jen dostával plat (celkem 745 tisíc eur). O tom, že nic nedělal, informoval kolegy až v rozlučkovém mailu.