5 věcí, kterými lezete na nervy skutečně duševně nemocným lidem
Plácáme nesmysly a kolikrát si neuvědomujeme, že tím můžeme ublížit. Spousta lidí v našem okolí bojuje s depresemi nebo má v rodině někoho psychicky nemocného. A legrace to skutečně není.
- Špatně používáte slovo depresivní. Jasně, je smutné, že vám zrušili oblíbený seriál. Ale určitě kvůli tomu nebudete páchat sebevraždu. Lidé s depresemi velmi trpí, často dokonce tak, že raději ukončí svůj život. Deprese je skutečně závažnou a nebezpečnou duševní chorobou. Takže si tohle slovíčko příště odpusťte.
- Z každé vraždy obviňujete duševně nemocné. Věřte, že duševně nemocní ve vašem okolí se spíš stanou obětí takového činu, než že by něco takového spáchali. Podle studie z roku 2015 je mezi násilníky skutečně duševně chorých méně než 5 procent.
- Říkáte o někom, že je magor nebo psycho. Nemyslete si, že když někdo trpí schizofrenií, nedokáže odhalit, že si z něj střílíte. Navíc jak by se vám líbilo, kdyby například vaše maminka začala trpět duševní poruchou a někdo by ji oslovoval jako „psycho“?
- Mluvíte o člověku jako „o tom nemocném“. Představte si, že máte rakovinu. A někdo o vás mluví jako „o tom s rakovinou“. Asi by vám to nebylo příjemné. Zkuste si na dotyčném najít něco jiného, podle čeho si ho budete pamatovat.
- Diagnostikujete. Kdykoliv se někdo chová divně, začneme střílet návrhy, jakou duševní chorobou asi trpí. Něco tvrdil a pak si to nepamatuje? Tak to bude určitě schizofrenik! Celý den proleží v posteli u hororů? Tak ten určitě trpí depresemi! Nechte raději diagnózy lékařům.