5 šílených nemocí, o kterých jste nejspíš ještě neslyšeli
Všichni zažili klasické nemoci, jako jsou chřipky a angíny. Málokdo však ví, že existují i vážně divné choroby, které má na světě jen několik desítek lidí. Některé z nich dokonce končí smrtí. Jaké to jsou?
- Sexomnie
Sexomnie postihuje hlavně muže. Člověk, který je zasažen touto chorobou, provádí pohlavní styk se svým partnerem nebo jakoukoli osobou v jeho bezprostřední blízkosti. Zatím se vám na tom nemusí zdát nic divného, ale za chvíli bude. Jedinec trpící sexomnií si to totiž ráno vůbec nepamatuje. Sex provádí ve spánku, takže je během toho náměsíčný. S tím rozdílem, že nechodí po místnosti, ale s někým spí. Přáli byste si mít také takovou nemoc? My teda ne, protože si na ten zážitek člověk nevzpomene. Na druhou stranu to pro někoho může být vlastně super.
- Kostnatění měkkých tkání
Pokud se nějaký jedinec narodí s kostnatěním měkkých tkání, rozhodně nemá jednoduchý život. Jeho tělo reaguje na zranění svým vlastním způsobem. Postižené místo neobrůstá pojivovou tkání, ale kostí. Postiženým lidem se začínají postupem života na těle objevovat divné tvary téměř po celém těle. Kostnatění tkání se nejčastěji projevuje už v dětském věku. Tato choroba se nedá moc dobře léčit a navíc růst kostí dost bolí.
- Progerie
Progerie urychluje stárnutí a zkracuje dětem život. Choroba se plně rozvíjí zhruba od dvou let člověka. Ratolesti získávají stařecký vzhled. Typickými znaky jsou tenké končetiny s velkými klouby, velmi malá výška nebo vypouklé oči. U této nemoci je však ještě něco horšího než strašidelný vzhled. Společně se stárnutím zevnějšku, skomírá i vnitřek osoby. Nemocné jedince trápí stejně nemoci jako důchodce – nádory, osteoporózy či aterosklerózy. Děti většinou přežijí jen několik let. Nemají šanci dožít se více než dvaceti let, protože umřou třeba na infarkt. Průměrná délka s života s progerií činí kolem patnácti let. Některé děti zemřou i v desíti. Může za to jejich mutace genu. Zhruba polovina lidí se s touto nemocí narodila v Evropě.
- Moebiův syndrom
Lidé, kteří se narodí s Moebiovým syndromem nemohou ovládat mimické svaly. Tvář těchto jedinců zůstává kamenná. Nesmějí se, dokonce ani nepláčou. Kojenci nemají sací reflex a rodiče je musí krmit speciální lahví. U některých lidí dochází k poškození zraku. Oční bulvy nejsou schopné tikat z jedné strany na druhou a díky tomu se u nich rozvíjí šilhání. Většina lidí s Moebiovým syndromem má i vadu řeči, protože mají často postižený jazyk i rty. Jedná se o genetickou vadu, při které se nevyvíjí dva hlavové nervy. Pokud je člověk postižený tímto syndromem, je velká pravděpodobnost, že jeho děti jím budou trpět také.
- Fatální familiární insomnie
Jedná se o velmi vzácné onemocnění, říká se mu také smrtelná rodinná nespavost. Může se projevit u mužů i žen ve věku zhruba od třiceti do šedesáti let. Jedinec trpící touto chorobou téměř nikdy nespí, protože nemůže. Tato nemoc s sebou nese další úskalí, záchvaty paniky, podráždění, halucinace či paranoiu. Postižený člověk se hodně potí a postupně může mít i rozostřený zrak. Nevyhne se mu ani narušení krátkodobé paměti a hubnutí. V poslední fázi insomnie má člověk problémy i komunikovat a postihuje ho demence. Po několika desítkách měsíců pacient upadá do kómatu a následně umírá.