5 projektů, které změní váš názor na dokumenty

David Šohaj

Dokumentární žánr to měl vždycky tak trochu těžké. Spousta z nás je považuje za dost nudnou zábavu vhodnou tak akorát pro seniory. Každoročně ale vzniká spousta zajímavých projektů, které dost možná váš názor změní. Proč? Jsou neotřelé, originální a rozebírají aktuálně horká témata.

Korporace (2003)

Korporace řídí světový koloběh kolem nás. Ať se nám to líbí, nebo ne.

Cosmos (1978)

Tento doslova legendární cyklus dokumentů je dodnes jedním z nejoblíbenějších projektů svého druhu. Světoznámý astronom Carl Sagan divákům představuje neuvěřitelné vědecké i filozofické teorie, ze kterých se vám zatočí hlava. Řeč bude o vesmíru, ztracené knihovně v Alexandrii nebo o fenoménu UFO. Tuhle sérii si rozhodně nenechte ujít. Dozvíte se všechny zásadní informace o předních náboženstvích a začnete sami častěji uvažovat o tom, na jakých základech svět vlastně funguje.

The Union (2007)

Skvělý dokument s podnázvem The Business Behind Getting High nás zasvětí do spletitého světa okolo konopí. Proč je jedna z nejužitečnějších a nejvšestrannějších rostlin, které lidstvo kdy poznalo, postavena mimo zákon? Opravdu je to tak nebezpečná droga, anebo se spíš její rozsáhlé možnosti využití nehodily do kapsy všem těm průmyslníkům, kteří z našich kapes ročně vytahují celé miliardy dolarů? A to nemluvíme o možnostech použití konopí v medicíně. A proč se postupně dočkáváme dekriminalizace i v těch nejvyspělejších zemích světa? Tento dokument vám do hlavy zasadí hned několik palčivých otázek. Všechno možná bude nakonec přece jen úplně jinak.

The Century of the Self (2002)

Britský dokumentární seriál patří k opravdovému zlatému fondu vědomostí. Jeho ústřední postavou je Edward Bernays, synovec legendárního Sigmunda Freuda. Bernays, který žil ve Spojených státech, se sice nikdy nedočkal takové slávy a věhlasu jako jeho strýc, pro naši přítomnost měl ale minimálně stejně zásadní dopad. Psychologické teorie svého strýce Freuda totiž šikovně přenesl do přízemního světa marketingu a v důsledku donutil celé zástupy a generace lidí kupovat všechno to, co vlastně vůbec nepotřebujeme. Jak vlastně funguje lidská psychika v kombinaci s mamonem? Co všechno pro přežití (ne)potřebujeme?

Taxi na temnou stranu (2007)

Jak se může stát, že někdo jde za svým americkým snem, a nakonec je neprávem mučen a zabit americkou vládou pro podezření z terorismu? Jak je vlastně všudypřítomný boj s terorismem efektivní? A nehoníme se tak náhodou za něčím úplně jiným? Tento dokument vás donutí zamyslet se nad tím, jak funguje politická hra a že cíle, které sledují vysocí vládní činitelé světových mocností, se vůbec nemusí shodovat s hodnotami, které razíme my sami. Jak vlastně funguje demokratický politický systém a opravdu se jedná o to nejlepší řešení? Pokud vás zajímají politické otázky, určitě byste tento projekt neměli vynechat.