5 problémových spánkových poruch, které byste zažívat rozhodně nechtěli
Prožíváte každou noc nerušený spánek? Pokud ano, máte v životě velké štěstí. Někteří lidé totiž ne, protože trpí spánkovými poruchami. Jakými?
- Narkolepsie
Během narkolepsie lidský mozek nedokáže správně regulovat bdění a spánek. Člověk, který je postižený touto spánkovou poruchou, může usnout kdykoliv během dne. Nezáleží na tom, co zrovna dělá. Neustále zívá a je unavený, i když noc předtím dlouho spal. Spánek u narkoleptiků se nedá vůlí nijak potlačit. Navíc takového člověka je téměř nemožné vzbudit, musí se probrat sám. Narkolepsie lidem dost komplikuje běžný život. Mohou pracovat jen na určitých postech. Nesmí řídit auto, protože by během toho mohli usnout. Tato spánková porucha je z části dědičná, může za ni určitý soubor genů. Narkolepsii lze potlačit léky a správnou životosprávou, není však možné ji vyléčit.
- Catathrenie
Catathrenie je velmi neobvyklá spánková porucha. Člověk během spánku ze sebe vydává výrazné zvuky podobné mručení, sténání nebo hučení. Postižený jedinec se kvůli nim často ve spánku budí. Navíc vedle něj nemůže téměř nikdo klidně spát. Tohle trápí zejména zamilované páry, protože se od sebe v noci nechtějí oddělovat. Jedinec, který trpí Catathrenií, nemá kvalitní spánek a kvůli tomu je celý den neustále unavený. Tato spánková porucha se nedá ničím vyléčit. Někomu však může pomoci terapie přetlakem v dýchacích cestách.
- Sexomnie
Sexomnie se spojuje s náměsíčností. Jedinec trpící touto poruchou má během spánku pohlavní styk s přítelkyní / přítelem nebo s člověkem, který se nachází v jeho bezprostřední blízkosti. Nejdivnější na tom je, že si to dotyčná osoba ráno vůbec nepamatuje. Sex rozhodně není nic nepříjemného, ale negativní na tom je, že o něm vlastně nevíte. Sexomnie se děje hlavně lidem, kteří požili nějaké drogy.
- Spánková paralýza
Během spánkové paralýzy se člověk dostane do stavu, kdy je jeho mozek vzhůru, ale tělo stále ještě spí. To znamená, že vše kolem sebe částečně vnímá, ale nemůže se vůbec pohnout. Děje se to hlavně při usínání nebo probouzení. Nejhorší na tom je, že jedinec, který to zažívá, má k tomu i halucinace. Většinou zrakové i sluchové. Vidí a někdy i slyší u toho divnou bytost, která mu sedí na hrudi a on má pocit, že se dusí. Člověk si myslí, že ho halucinace chce zabít a prožívá u toho nepopsatelný strach. Spánková paralýza se nedá příliš dobře léčit. Částečně na ni zabírá psychoterapie, kdy terapeut svému pacientovi vysvětlí, jak jeho porucha funguje a co dělat, když přijde. Paralýza sužuje lidi už od pradávna. Vysvětluje důvod toho, jak je možné, že se lidem zjevovali různé přízraky či příšery. Čarodějnice vznikly také nejspíš tím, že lidé prožívaly spánkové paralýzy a nevěděli, co se to s nimi dělo.
- Fatální familiární insomnie
Říká se jí také smrtelná rodinná nespavost, protože dítě má padesátiprocentní šanci, že ji zdědí po svých rodičích. Tato spánková porucha začíná většinou tak, že se člověku rozvíjí nespavost. Tento proces dojde až k tomu, že postižený člověk už nemůže usnout nikdy. Během toho zažívá záchvaty úzkosti, paranoiu, halucinace nebo poruchy zraku. Jedinec hubne, extrémně ho bolí svaly a navíc se mu zdají sny při plném vědomí. V poslední fázi trpící člověk není schopný už ani komunikovat se svým okolím, protože má porušené vědomí. Upadne do kómatu a zemře, což je naprosto šílené.