5 nejzásadnějších knih podle filmové předlohy
Film natočený podle populární knihy se v kině objevuje každou chvíli, co ale naopak? Knihy podle filmových příběhů jsou docela výjimečné, i v tomto prostředí ale najdeme nejednu vypečenou publikaci. Ono to jde ruku v ruce – když už je nějaký film proklatě úspěšný, je třeba z celého kultu vytěžit co nejvíc. A když už se přestanou prodávat trička, hrnky a plakáty – proč nepřijít rovnou se zbožím pro pulty knihkupectví? Jedním dechem ale (bohužel) musíme dodat, že se téměř zpravidla jednalo doslova o tvůrčí katastrofu.
Total Recall. Když se tento kultovní film dostal v roce 1990 do kin, po celém světě způsobil doslova sci-fi revoluci. Hvězdné výkony Arnolda Schwarzeneggera a Sharon Stone prostě nemohly nechat nikoho chladnými. Se stejnojmennou novelou od Pierse Anthonyho z roku 1989 (v češtině vyšla jako Záblesk paměti) to ale už tak slavné nebylo. Ano, autor knihu zpracoval podle původní verze scénáře, takže se ven dostala vlastně ještě dříve než film samotný. Paradoxní. Na filmu milujeme především jeho dvojznačnost – vlastně si vůbec nemůžeme být jistí, jestli se to všechno kolem děje, nebo je to jen chorý výplod mysli hlavního hrdiny. Tohle se do knihy příliš dobře promítnout nepodařilo. Filmový příběh byl navíc už založen na krátké povídce Philipa K. Dicka. Možná tedy stačilo vydat ji znovu s filmovým obalem, ne?
Čelisti. Když si budeme povídat o filmu Čelisti IV: Pomsta z roku 1987 (třetí pokračování trháku Stevena Spielberga), filmoví nadšenci si pomalu začnou trhat vlasy. Takové sdírání kinematografického kultu je prostě trestuhodné. Chudáci žraloci. Tohle si nezasloužili. A s knihou na motivy příběhu je to vlastně dost podobně. Novela od Hanka Searlse je prostě strašná ve všech ohledech. Zatímco původní Čelisti jsou na motivy knihy, když se role obrátily, zbyly jen oči pro pláč.
Halloween. Klasický horor z roku 1978 představil celému světu mladého Michaela Myerse, který o posledním Halloweenu brutálně ubodal svou mladší sestru Judith. Filmový počin režiséra Johna Carpentera se okamžitě stal fenoménem. Když se ale děsivý příběh pokusil vyprávět spisovatel Curtis Richards, nedopadlo to dobře. Ale nemůžeme mu křivdit – na knize se (údajně) podílel i sám Carpenter. Nejspíš je do toho ale dotlačili ziskuchtiví filmoví producenti. Kniha celý příběh představuje docela jinak – a to je ten problém. Michael Myers je tady vyobrazen jen jako zlem posednutá oběť.
Gremlini. Hrůzostrašný a zároveň komediální podívaná o kouzelných Gremlinech z roku 1984, které můžete všechno, jen ne namočit, je celkem dobře známá i v našich končinách. Když se ale začalo uvažovat o knižní adaptaci, nastal problém. Její autor George Gipe v ní z nevysvětlitelného důvodu Gremliny vyobrazil jako jakousi dosud neznámou mimozemskou rasu. Všechna ta magičnost okolo skřítků tak spolehlivě vzala za své. Ale právě Gremlinové jsou v našem dnešním žebříčku asi vůbec nejlepší ukázkou mamonem řízeného smýšlení hollywoodských hlavounů. Na všelijaký šílený merch jsme si už zvykli, ale tihle skřítci to ve Spojených státech dotáhli dokonce až na vlastní cereálie. Nějaká ta transmutace na mimozemšťany pak už vlastně není až tak šílená.