5 kožních problémů, které mohou postihnout kočku
Kočky trápí časté kožní onemocnění. To, že s pokožkou nemají něco v pořádku, poznáte většinou podle toho, že se neustále škrábou a vypadává jim srst pouze na některých místech. S jakými kožními potížemi se může během života vaše kočka setkat?
- Blechy. Kočky jsou velmi citlivé na kousnutí od blechy. Některým to způsobuje extrémní svědění a neustále se musí škrábat. Nepochybně nechcete mít doma kočku, která bude mít do krve rozškrábanou pokožku. Existuje celá řada přípravků, po kterých blechy zmizí. Měli byste si však uvědomit, že jedna blecha v kožichu znamená, že se okolo kočky pohybuje několik dalších. K tomu, aby se jich zbavila, musíte pravidelně a důkladně gruntovat celý byt včetně koberců a veškerého nábytku. Blechy bohužel přenášejí tasemnice. Pokud nějakou z nich vaše kočka spolkne, tasemnice se může vyvinout v jejím zažívacím traktu.
- Alergie. Alergie u koček není neobvyklá záležitost. Kočičí organismus si může vytvořit alergii téměř na cokoliv. Prach, pyl, plísně, tráva nebo jiná zvířata, to vše jim může vadit. Kočky mívají patrně nejčastěji potravinovou či sezónní alergii. Zjistíte to tak, že se váš mazlíček začne hodně škrábat a přestane jíst. Naštěstí existují hypoalergenní krmiva, po kterých by se to mělo zlepšit. Sezónní alergii může způsobit třeba komáří píchnutí. Kočku to začne příšerně svědit a postižené místo si bude vykusovat a škrábat do krve. To však může po chvíli zmizet a celý rok bude mít zase klid, takže ani nemusíte zjistit, že jde o alergii.
- Dermatofytóza. Jde o plísňovou infekci, která postihuje povrchové vrstvy kůže. U člověka se dermatofytóza projevuje červenými kruhy na různých částech těla. U koček to není tak snadné diagnostikovat. Většinou se jim utvoří ložiska vypadaných chlupů, které jsou ohraničené šupinatým lemem. Kočku to nemusí nutně svědit. Veterinář odebere vzorek a pošle ho do laboratoře. Podle něj dokáže přesně určit, zda jde o dermatofytózu. Někdy lze plíseň vidět díky ultrafialové lampě na veterinární klinice. Problém je, že se taková nemoc špatně léčí. Někteří odborníci doporučují, abyste kočku úplně oholili, protože následná léčba bude pravděpodobně účinnější. Pochopitelně se to většině majitelů koček nelíbí. Měli byste ji mýt protiplísňovým šamponem, což půjde obtížně, protože kočky nemají rády vodu. Další možností je kočce dávat antimykotika. Během léčby musíte celý dům důkladně vygruntovat, protože plíseň se mohla uchytit kdekoliv. Velmi snadno se rozmnožuje a nejspíše ji dostanete i vy.
- Vysušená pokožka. Když mají kočky suchou kůži, opět se začnou škrábat. Nedělají to však příliš často. Pokožka se jim vysušuje vlivem prostředí nebo kvality krmiva. Pokud ji máte doma a v zimě přehnaně topíte, ubližujete jí tím. Má svůj kožich, který ji zatepluje. Není vyloženě nadšená z vysokých teplot. Dbejte taky na to, aby často pila vodu. Několikrát denně své kočce vyměňte starou vodu za čerstvou. Zkuste jí změnit krmivo a uvidíte, zda se přestane škrábat.
- Výměna kožichu. Kočky každoročně mění kožíšek. Po zimě shazují hustou srst, což poznáte velmi snadno. Všude budete mít vetší množství chlupů než obvykle. Nejde sice o žádné onemocnění, ale některé kočky to může velmi svědit a rozškrábou si pokožku. Svému mazlíčkovi můžete ulevit tak, že ho budete často kartáčovat. Díky tomu se zbaví staré srsti o něco dříve. Můžete mu koupit i některé speciální doplňky stravy, které podpoří celý proces obnovování srsti.