5 důvodů, proč dnes raději vynechat cvičení
Pohyb je skvělý pro tělo i mysl. Pomáhá odbourávat stres a celkově má řadu příznivých účinků na zdraví. Ano, to ví všichni. Ale někdy jsou prostě dny, kdy je lepší hodit tašku do fitka zpátky do skříně a zalézt do postele. A není na tom nic špatného, když takových dní není v měsíci většina. Kdy je lepší radši zůstat hezky v teple domova a jen tak lenošit nebo dělat cokoli jiného kromě cvičení?
- Máte kocovinu. S opičkou na zádech se prostě moc dobře necvičí. Ale to není jediný důvod, proč se na to vykašlat. Pohyb vám sice můžete pomoci vyplavit nějaké ty endorfiny a dostat se zpátky do formy, ale pokud jste příliš dehydratovaní a srdce vám buší jako splašené, nehrajte si na hrdiny. Hrozí, že by to s vámi mohlo seknout, a to asi nechcete. Radši zůstaňte doma a snažte se do sebe dostat co největší množství čisté nebo kokosové vody bez přidaného cukru.
- Jste přetažení. Měli jste včera „leg day“ a dneska nemůžete vstát ani ze záchodu? Tak trénink raději vynechejte a nechte tělo regenerovat. Dalším cvičením byste akorát všechno zhoršili. Navíc zítra to může být ještě horší. Namožení svalů obvykle nabírá na obrátkách následujících 24 až 48 hodin po tréninku. Bolest, kterou určitě znáte pod pojmem svalová horečka, ale nevzniká pouze nahromaděním kyseliny mléčné a působením jejích solí ve svalech při velké námaze, ale příčinou mohou být i drobná poranění svalových vláken neboli mikrotraumata. Nechejte proto svaly odpočinout alespoň jeden den, aby se tato poškození zacelila. Nejen, že to pak nebude bolet, ale sval díky tomu nabude na objemu, čehož asi chcete dosáhnout hlavně. Zajděte tedy raději na procházku nebo si dejte lehký strečink.
- Máte své dny. Pokud vám cvičení při menstruaci pomáhá, tak proč ne. Ale někdy je bolest silnější a je proto lepší alespoň během prvních dvou dní cyklu odpočívat. Každý má své dny jiné a je proto jen na vás, jak se rozhodnete. Pokud už cvičit půjdete, snažte se v těchto dnech zaměřit na jinou partii než právě spodní břicho, abyste ho příliš neprokrvovaly. To platí hlavně pro některé jógové pozice.
- Máte teplotu. Přesto, že některé výzkumy dokazují, že je dobré se při nachlazení trochu zpotit a posílit imunitní systém, horečka může značit to, že vaše tělo potřebuje věnovat dostatek energie k uzdravení. No a pokud to je něco vážnějšího, může se stát, že byste nakazili zbytek fitka nebo ostatní lidi na lekci, což určitě nechcete.
- Jste neskutečně unavení. Pokud se vám někdy stane, že se pořádně nevyspíte, máte bezesnou noc nebo prostě cítíte ráno ještě větší únavu než večer, trénink raději odložte na jindy. A pokud jste neměli dostatek času na spánek, a to alespoň pět hodin k regeneraci, můžete si ublížit. Nedostatek spánku má vliv na váš kardiovaskulární systém, může dojít ke zvýšení krevního vlaku a srdeční frekvence, a to může mít za následek nedostatek kyslíku ve vašem těle. V takové chvíli si vzpomeňte na důležité heslo: „Spánek je důležitější než trénink.“ Bez něj nedosáhnete takových výsledků, jaké si představujete.