4 rady, díky kterým naučíte psa plavat
Ne všichni psi se hrnou do vody jako smyslů zbavení. Jsou i tací, kteří mají z myšlenky potopení se do průhledné tekutiny vyrážku. To ale neznamená, že je nemůžete naučit plavat a přidat tak jeho životu další šťastný rozměr. Léto se nezadržitelně blíží, tak se o psím plaváním pojďte dozvědět víc!
- Bezpečí na prvním místě. Některá plemena, jako například francouzský buldoček, nemají na plavání zrovna nejvhodnější tělesnou konstrukci. Jejich zadeček je těžší a klouby pomalé, proto jdou rychle ke dnu. Je dobré jim dát plavací vestu, která je udrží nad vodou v každé situaci. Ale nepodceňujte bezpečí ani pracovních nebo atletických psů, jako jsou vlčáci nebo boxeři. Stát se může cokoliv a pokud si nejste jistí, že pes bude plavat, raději mu vestu opatřete.
- Hlavně pomalu. Začněte tam, kde je pěkně mělký sestup do vody. Buďte raději v něčem, co si můžete namočit. Vezměte psa na vodítko a postupně s ním jděte do vody. Nedělejte z toho žádnou vědu a klidným hlasem ho pobízejte, ať vás následuje. Pokud to nezabírá, vezměte si na pomoc jeho oblíbenou hračku nebo pamlsky. Jakmile se pejsek trochu osmělí a bude se pouštět do plavání, chytněte ho jemně pod bříškem a jistěte ho.
- Rituály po koupání. Zajistěte psovi bezpečný návrat na souš a za to, jak byl šikovný, ho samozřejmě odměňte. Pokud máte dlouhosrsté plemeno, nezapomeňte ručník. V případě, že se pes koupal v chlorovaném bazénu, je třeba ho opláchnout od chemikálií psím šamponem.
- Ani pak není vyhráno. I když je váš pes už kovaný plavec, nespouštějte z něj oči. Někteří psi neumí „zavírat“ uši pro úspěšné potápění, a může se jim do nich dostat voda. Pak ztratí schopnost orientace v prostoru, zamrznou a budou jen klesat ke dnu. Při koupání v přírodě je může stáhnout spodní proud nebo mohou mít problém najít bezpečný výlez z vody.