4 posvátná místa, jejichž kouzlo vás doslova uhrane
Na světě existuje spousta kouzelných míst, která jsou nejen krásná, ale i posvátná. Většinou se k nim pojí určité významné události či legendy...
- Hora křížů
Hora křížů se nachází v Litvě. Jde o umělý pahorek osázený několika tisíci kříži. První byly vztyčeny v 19. století jako památka obětem z povstání polských obyvatel proti ruské nadvládě. Postupně tam začaly přibývat další kříže. Sovětský svaz je několikrát zlikvidoval, ale lidé si to nenechali líbit a stavěli je pořád dál. Vyplatilo se, protože časem se politické poměry uvolnily a Sovětský svaz přestal toto místo ničit. Hora křížů je symbolem odporu proti okupačnímu režimu a postupně se z něj stalo i poutní místo. Na konci 20. století ji navštívil papež Jan Pavel II. Františkáni u Hory křížů postavili klášter a na přelomu 21. století byl vysvěcen. Nemusíte být věřící na to, aby vás návštěva tohoto místa obohatila.
- Studna obětí
Studna obětí se nachází v Mexiku. Jde o hluboký zatopený závrt krasového původu. Takovým objektům se říká cenote. Nacházejí se v jeskyních se spadenými stropy. Studna obětí je však oproti ostatním cenote výjimečná. Nachází se poblíž zříceného mayského města Chichen Itzá. Dříve se v ní údajně pořádaly rituály. Mayové do ní shazovali lidi, aby se zavděčili bohům. Do jezera házeli také drahé předměty, aby si přiklonili na svou stranu boha Chaace, který měl na starosti úrodu. Studna obětí je skutečně krásné, zajímavé a významné místo. Pokud máte cestu do Mexika, rozhodně ho navštivte.
- Fudži
Fudži je nejvyšší horou Japonska a zároveň aktivní sopkou. Prvně vybouchla před několika tisíci lety a naposledy začala soptit na přelomu 17. a 18. století. Ženy na ni měly vstup zakázán až do 19. století. Vrchol Fudži pokrývá celoročně sníh. Původní obyvatelé Japonska ji uctívali jako posvátnou. Někteří lidé ji tak vnímají i dnes, protože se k ní pojí různé legendy. Na Fudži se vydávají nejen zvědaví turisté, ale i poutníci, kteří zpravidla svoji cestu začínají ve městě Fudžijošida. Po cestě navštěvují svatyně, které jsou zasvěcené šintoistickým bohům. Sopka na první pohled vypadá kouzelně.
- Uluru
Uluru je velký pískovcový monolit nacházející se v Austrálii. Podle postupujících slunečních paprsků se několikrát denně změní jeho hnědý odstín. Při západu slunce je dokonce oranžový. Skála odjakživa patřila původním obyvatelům. V 19. století na ni vylezl první Evropan a od té doby se o ni začali zajímat i ostatní lidé z různých koutů světa. To už se nezměnilo dodnes. Anangové z toho nikdy moc nadšení nebyli. Nechtějí, aby na ni lidé vstupovali. Věří, že tam žijí duchové, kteří by neměli být vyrušováni. Ten, kdo se vydá až na vrchol monolitu, si z něj údajně odnese smůlu. Tvrdí to domorodci, ale není jisté, zda to říkají, aby odehnali davy zvědavých lidí, nebo tomu skutečně sami věří. Výstup na skálu je poměrně nebezpečný, zemřelo při něm už několik desítek lidí. To však davy turistů nijak nezastrašuje. Pokud byste se na skálu chtěli také podívat, měli byste si pospíšit, protože v říjnu letošního roku by se měla nechat uzavřít.