4 kroky, jak správně naučit kočku cestovat v přepravce

Paga

Možná si říkáte, že vaše kočka nikam jezdit nebude, tak se to nemusí učit. Jenže na veterinu ji těžko přemístíte v batohu a navíc nikdy nevíte, co vám život postaví do cesty. Třeba takové stěhování, to je hned. Takže jak na to?

  1. Na velikosti záleží. Pro kočky je cestování stresující. Proto je lepší, když jsou alespoň v prostoru, který je vyhovující. V moc malé přepravce se bude stupňovat její úzkost. Měla by být schopná se v přepravce pohodlně uvelebit. Ale pokud vyberete příliš velkou, bude v ní lítat jako míček ve sportce. Přepravka musí být tak akorát. Taky dejte dovnitř něco měkkého, na čem se jí bude pohodlně stát nebo ležet. Zkuste jí taky pár dní před cestou dát deku, kterou bude mít v přepravce, do pelíšku, aby měla pro ni známý pach.
  2. Pamlsky. Vytvořte kočce ve spojení s přepravkou pozitivní asociace. Jak to udělat? Uplaťte ji jídlem! Vytaste její oblíbené pamlsky a zkuste je umístit do přepravky. Pokud se nenechá oblafnout, pamlsky jí zkuste dát až potom, co ji narvete do přepravky, nebo hned jak z ní vyleze.
  3. Žádný spěch. Buďte trpěliví. A nedivte se kočce, že se jí nechce do toho umělohmotného vězení. Pokud budete nervózní a agresivní, kočce to moc nepomůže a příště vás jen uvidí jít kolem přepravky a bude se utíkat schovat.
  4. Cvičení dělá mistra. Pokud jste si přinesli kotě, učte ho od začátku na přepravku systematicky. Od malička ho učte, že přepravka je vlastně normální součást kočičího života. Začněte krátkým časem vevnitř a krátkými trasami, postupně pak čas i trasy prodlužujte.