3 předpovězené teorie, které se podle některých lidí měly nyní dít, ale nedějí se
Vědci, spisovatelé, filozofové a myslitelé před několika lety předvídali, jak si budeme dnes žít. Zmiňovali to hlavně ve spojitosti s různými technologiemi či koncem světa. Není pochyb, že jim to pálilo, ale v některých věcech se fakt spletli. O co jde?
- Měli jsme být už všichni mrtví, ale nejsme
Mayové nám předpověděli, že konec světa přijde v 12. prosince roku 2012. Podle jejich kalendáře přesně v tento mělo od počátku všeho uběhnout 5 tisíc let. Po nich mělo vše zaniknout a svět se měl dostat opět na nulu a začít znova. Někteří lidé toto upozornění vzali vážně a báli se konce světa, protože Mayové byli skutečně dobří počtáři. Poslednímu dni měly předcházet různé přírodní katastrofy. Požáry, zemětřesení, tsunami a další. Nejednalo se o jedinou předpověď konce světa, ale o jednu z nejvýraznějších. Dokonce se o tom natočil i snímek, který se jmenuje 2012. Rozjížděly se kolem tohoto tématu různé debaty a hodně lidí zajímalo, co se dne 21. prosince bude dít. Víte, co se nakonec stalo? Vůbec nic. Stále jsme tu a dále nadáváme na život.
- Měli jsme si vozit zadky v létajících autech, ale nevozíme
Isaac Asimov se v jednom ze svých článků pro New York Times zmínil o rychlém vývoji lidstva. Tvrdil, že v roce 2014 budou všichni řídit létající auta. Pohánět je měly trysky se stlačeným vzduchem. Dodneška tímto způsobem zatím nefungují ani letadla. Spisovatel a biochemik Asimov to myslel dobře. Předpokládal, že nám to ulehčí život. Nemuseli bychom věčně trčet v dopravních zácpách, mohli bychom s auty přeletět i moře a dostat se tak na špatně dostupná místa. Nejezdili bychom už po rozbitých silnicích. Každopádně by nejspíš zkrachovaly letecké společnosti a všichni ostatní dopravci. Momentálně by se to pravděpodobně ekonomicky nevyplatilo. Další věc je, že by na takový luxus měli jen ti nejbohatší z nás. Takže létající auta jsou v roce 2017 stále utopií. Teď to vypadá, že se Isaac Asimov škaredě přepočítal a předpověděl pěknou hloupost. Není to ale tak docela pravda. Svoji teorii vymyslel na základě toho, že zhruba před 60 lety postupoval vývoj techniky rychle dopředu. Pokud by se tímto tempem vyvíjel až dodnes, možná bychom si zadky doopravdy v těch lítajících strojích teď vozili.
- Měli jsme létat do vesmíru na dovolenou, ale nelétáme
Tým vědců, který se zabýval astronautikou po roce 1950, tvrdil, že dnes už si bude běžná veřejnost létat do vesmíru. Rodinka se namísto k moři jednoduše rozhodne podívat třeba na Mars. Nic neobvyklého, viďte? Vědci mluvili také o nových družicích, které budou lidé osidlovat. Nyní jsme hustě obydlená planeta, a pokud bychom všichni čas od času létali do vesmíru nebo se čistě náhodou zabydleli třeba na Měsíci, na Zemi by bylo víc prostoru. Možná by lidé tolik neznečisťovali naše životní prostředí, ale rovnou celý vesmír. Každopádně nic takového se zatím neděje. Pokud nebudeme multimilionáři, cesty do vesmíru se ani nedožijeme. Je to škoda, protože hodně lidí v dětském věku snilo někdy o tom, že se podívá do vesmíru.