14 zajímavostí o svatém Valentýnovi, které vás možná překvapí

Redakce

Svátek zamilovaných = 14. února. Někteří lidé ho slavit odmítají, ale jiní se na něj už nemůžou dočkat. Patříte mezi ty, kteří na něj nedají dopustit? Pak si o něm přečtěte několik zajímavostí, které jste o sv. Valentýnovi možná ještě nevěděli.

  1. Starověký římský festival Lupercallia (festival vlka) se považuje za předchůdce svátku sv. Valentýna. Konal se v rozmezí mezi 13. až 15. únorem. Chlapci tahali z dívčích krabic poznámky na papírcích těsně před začátkem festivalu. Majitelky daných krabiček pak doprovodili hoši na festival.
  2. Císař Claudius II. zakázal manželství, protože se domníval, že ze svobodných mužů budou lepší vojáci. Knězi Valentýnovi to nepřišlo férové, protože připravoval zamilované o svatbu, která pro ně tehdy moc znamenala. Oslavoval tedy lásku a manželství v tajnosti, když na to ale císař přisel, uvrhl Valentýna do žaláře a odsoudil ho k smrti. To byl jeden z důvodů, proč se začal slavit svátek sv. Valentýn.
  3. Svatý Valentýn se slaví 14. února hned ze dvou důvodů. Prvním důvodem je předchůdce tohoto svátku, což byl již výše zmíněný festival Lupercallia, který se konal v tomto datu. Druhým důvodem je ten, že kněz Valentýn byl usmrcen právě v polovině února.
  4. Růže je jeden ze symbolů Valentýna. Jedná se o nejvhodnější dar pro milovanou ženu v tento svátek. Tradice této květiny sahá až hluboko do minulosti. Karel II. na počátku 18. století přivezl růži do Evropy. Ženy si ji okamžitě zamilovaly. Červená růže byla navíc upřednostňována Venuší, římskou bohyní lásky.
  5. Na počátku 20. století se svatý Valentýn pomalu začal stávat komerčním svátkem. Spustilo se to tím, že v americkém Kansasu se začaly masově vyrábět valentýnky. Lidé je kupovali ve velkém množství a to se děje do dnešních dnů.
  6. Čokoláda se také řadí mezi symboly lásky, které se darují na Valentýna. Lékaři v 19. století doporučovali svým pacientům čokoládu jako lék na zklidnění touhy po lásce a sexu. Na svátek zamilovaných se pravidelně prodá každý rok několik milionů čokoládových bonboniér.
  7. V Japonsku mají zvláštní zvyk na Valentýna. Ženy musejí dát čokoládu svým mužům. Neberte to to jako diskriminaci. O měsíc později mají ve své zemi tzv. bílý den, kdy to muži ženám oplácejí. Jediné, co může být trochu traumatizující, je to dlouhé čekání.
  8. Pokud vám Valentýn nestačí jednou v roce, můžete ho ještě slavit v jiná data s ostatními. Pravoslavná církev slaví svatého Valentýna 6. a 30. července. V Řecku si lidé užívají zaláskovaného dne 3. července, v Brazílii 12. červa a ve Walesu 25. ledna. S klidem a bez výčitek tedy můžete slavit Valentýna několikrát do roka, akorát s jinými zeměmi.
  9. Podle waleské tradice děti, které se narodily na sv. Valentýna, budou mít po celý život neustálý příjem milenců. Nikdy nebudou postrádat lásku ani sex.
  10. Podle německé tradice dívky na Valentýna sází cibuli do hrnce a vedle rostliny položí papírek se jménem chlapce, kterého si chtějí vzít. Údajně to funguje.
  11. Firmě Durex se každý rok v době Valentýna zvěenou tržby zhruba o 20%. Sex k lásce prostě patří a bez kondomů by to nešlo.   
  12. Na sv. Valentýna v roce 2010 lidé v Mexiku pokořili rekord v největším světovém polibku. Skupinově se líbalo přes 39 tisíc lidí. Na tomto místě muselo vzniknout šílené množství oparů…
  13. Podle výzkumů většina mužů kupuje kytky a sladkosti na Valentýna jen svým ženám nebo případně i milenkám. Většina dam obdarovává namísto svých mužů sladkostmi či květinami své matky nebo případně sestry a nejlepší kamarádky.
  14. Polibek na Valentýna obecně přináší všem zúčastněným štěstí po celý rok. Tak s chutí do toho!

Jaké muže k sobě přitahujete? Zjistěte to podle svého znamení zvěrokruhu

Inspirace na Valentýna: 3 + 3 dárky, které doopravdy potěší ji i jeho