11 věcí, které byste měli vědět o koledách
To, že od adventu všude zní známé vánoční melodie, už ani nevnímáme. Proč se ale o koledách nedozvědět něco víc?
- Jak to vzniklo? Slovíčko koleda znali všichni slované. Přebrali jej z latinského slova calendae, což je v překladu první den v měsíci. Pohané si zase koledy spojovali se zimním slunovratem.
- Jsou tu opravdu dlouho. Koledy, jak je známe teď, tedy vánoční písně, existují už asi od 11. až 12. století, avšak jejich původ můžeme sledovat až k 4. století do Říma k písním k oslavám. Až posléze si je lidé začali spojovat s kostelem.
- Co znamenaly původně? Přesný význam slova značí děti, které obcházejí domy při velkých křesťanských svátcích a koledují si o dobroty. Nyní koledami myslíme jakékoliv písně s vánoční tematikou.
- Modlitby. Tradiční koledy jsou podobné modlitbám, protože spočívají v silných melodiích zpívaných sborově.
- Kdo byl první? Vůbec prvním autorem koledy je podle všechno svatý František z Assisi.
- Poláci přebrali koledy od nás. I když je sousední Polsko založené mnohem víc nábožensky, koledy si překládali od nás.
- Dříve a nyní. Dříve se koledy zpívaly opravdu jen o Vánocích. Až toto půlstoletí si je zpíváme už od začátku adventu.
- Roráty. Těm koledám, které pojednávají o přípravách na narození Krista, se říká roráty. A právě ty bychom měly zpívat v období adventu.
- Tichá noc. Jedna z nejoblíbenějších koled vznikla v Rakousku roku 1818. Rolničky, rolničky zase jako Jingle Bells roku 1857 v USA.
- Nejstarší u nás. V Česku koledy vznikaly jako křesťanské písně. K přelomu 16. a 17. století se datuje zpívání písní Chtíc aby spal, Panna syna porodila a Narodil se Kristus Pán.
- Znáte všechny? Pokud vás zajímá, se kterými koledami nejvíc zaválíte u stromečku, poznamenejte si Tichou noc, Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Veselé vánoční hody, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce Valaši, Štědrý večer nastal a Dej Bůh štěstí. Ty jsou u nás prý nejoblíbenější.