10 způsobů, jak být šťastnější (a ne, tohle není sh*t post)
Gretchen Rubin je autorka, která vydává knihy v desítkách jazyků, a miliony lidí poslouchají její podcasty. Čím tahle padesátiletá máma dvou dcer na přeplněném trhu zaujala? Svou sympaticky umanutou touhou dobrat se podstaty štěstí v každodenním životě. Gretchen nelakuje skutečnost na růžovo, přiznává se i ke svým chybám a selháním, a především čtivě a s vtipem pojmenovává věci, které jsou v životě opravdu důležité a které mohou i váš život udělat šťastnějším. A kdo by si právě tohle nepřál?
Je to už pár let, co Gretchen seděla v newyorském autobuse, ráno jako každé jiné, když si najednou uvědomila, že jí život protéká mezi prsty. Na otázku, co vlastně čeká od života, si odpověděla jednoduše: “Chci být šťastná.” A přestože měla skvělou rodinu a povolání, byla zdravá a spokojená se svým vzhledem, bydlením i přáteli, měla pocit, že příliš často ztrácí náladu. A to není zrovna důkaz vyrovnanosti a šťastného života. Jenže Gretchen tu myšlenku narozdíl od většiny z nás nezapudila a jako spisovatelka se pustila do studia zdrojů, které se štěstí věnovaly už před ní. A pak o tom napsala knihu Projekt štěstí. A na konci si řekla, že to zvládla. Že je opravdu šťastnější. A na svém blogu se podělila i o těchto deset tipů, jak se jí to povedlo.
- Nezačínejte příliš hluboko
Gretchen rychle přišla na to, že ke štěstí vedou často domnělé maličkosti. Nepouštějte se najednou do celodenních meditací a nepokoušejte se přijít na to, jaký je smysl života. Začněte tím, že budete chodit včas spát a postaráte se o to, abyste neměli hlad. Jakkoliv to zní jednoduše, dostatek spánku a plný žaludek mají i podle odborných studií velký vliv na pocit štěstí.
- Nechoďte spát naštvaní
Krom starého rčení, že nemáte nechat zapadnout slunce nad svým hněvem, radí Gretchen ještě jednu věc. Nerozčilovat se nad maličkostmi. Protože když dáte hněvu průchod, vaše nepříjemné pocity se ještě umocní. Zatímco když si ho necháte pro sebe, je velká šance, že se vstřebá rychleji.
- Předstírejte, dokud to neucítíte
Pocity následují akce. Když vám bude pod psa, ale budete se usmívat a chovat vesele, ovlivníte tím i svoje emoce a bude vám líp. Když se na někoho zlobíte, udělejte pro něj nějakou malou laskavost, a váš vztek se zmírní. Zkuste to a budete překvapení, jak to funguje. Začněte pořádným úsměvem.
- Dělejte nové věci i za cenu, že je uděláte špatně
Překvapení stimuluje mozek a když zvládnete nějakou nečekanou situaci, dodá vám to mocný pocit zadostiučinění. Lidé, kteří často zkoušejí nové věci, například se naučí novou hru nebo cestují někam, kde to neznají, jsou šťastnější než ti, kteří jedou pořád v zajetých kolejích. Nemusíte hned kreslit jako Picasso, abyste měli potěšení z tvorby. Nedovolte strachu ze selhání, aby vám zabránil zkoušet nové výzvy.
- Nelečte depky odměnou
Gretchen přišla na to, že odměny, které si ordinuje na nepříjemné pocity, pro ní obvykle z dlouhodobějšího hlediska nejsou dobré. Potěšení z nich trvá chvilku, ale pocit viny a ztráty sebekontroly a další negativní následky jen prohloubí špatný pocit. Možná taky přemýšlíte tak, že pár skleniček vína nebo tabulka čokolády vám zvedne náladu, ale bude to tak i druhý den ráno?
- Některé štěstí se koupit dá
Narozdíl od toho, co tvrdí Richard Müller v jedné ze svých písní, je podle Rubin možné koupit si štěstí za peníze. Když je tedy utratíte za to, že strávíte víc času se svými blízkými, prospějete svému zdraví, budete efektivněji pracovat, když odstraní nějaký nepříjemný problém, který vás dlouhodobě rozčiluje, nebo podpoří nějakou pro vás důležitou věc, jsou dobře vynaložené. Zjednodušeně – nový a výkonnější pracovní laptop, myčka nádobí nebo stovka věnovaná muzikantovi, který vám v metru zpříjemnil ráno, vám udělá větší radost, než peníze utratit třeba za nové džíny. A ta radost vydrží déle. Aspoň to tedy Gretchen slibuje a říká, že to otestovala na vlastní kůži.
- Netrvejte na tom nejlepším
Gretchen rozděluje lidi na dva typy, podle toho, jak se rozhodují. První skupina se rozhoduje tehdy, když jsou splněny její nároky – když najdou hotel nebo omáčku na těstoviny, které splňují jejich nároky, jsou spokojení. Ta druhá skupina chce udělat nejlepší možné rozhodnutí, takže nemá klid, dokud neprověří všechny dostupné možnosti. Nestačí jim objevit kolo nebo batoh, které splňují jejich nároky. Potřebují vědět, že neexistuje varianta, která by jim vyhovovala ještě víc. Nad každým rozhodnutím stráví spoustu času a energie a často žijí ve strachu, že se stejně nerozhodli správě. A hádejte, která skupina je v životě šťastnější… Někdy je prostě dobré opravdu dost dobré.
- Cvičení dodává energii
Věta jak z učebnice biologie pro základní školu. Všichni víme, že je to pravda. Ale jak často si řeknete, že jste moc unavení na to jít běhat? Pohyb je jedna z nejdostupnějších cest, jak si zvednout náladu. I pouhá desetiminutová procházka na čerstvém vzduchu vám zlepší náladu. Tohle máme jakožto pejskaři vyzkoušené.
- Přestaňte si stěžovat
Gretchen věděla, že její stěžování moc nefunguje, ale myslela si, že kdyby s ním přestala, tak by její manžel v životě v domě nic neudělal. Ale zjistila, že to byl omyl – když s tím zkusila přestat. Dokonce toho udělal ještě víc. A mimo to zjistila, že jí to přineslo překvapivě silný pocit štěstí. Rýpání a stěžování jí v důsledku kazilo náladu, tak s ním prostě přestala. Třeba to i vám stojí za pokus.
- Pusťte se do akce
Možná si myslíte, že štěstí je otázka povahy, tedy že je vrozené. Je pravda, že lidé se rodí s příklonem k optimistickému nebo pesimistickému pohledu na svět, ale podle Gretcheniných zdrojů máte úroveň štěstí ze 40 % ve svých rukou. Zamyslete se nad tím, co vám dělá a naopak nedělá radost, a zkuste po malých vědomých krůčcích přidávat těch prvních a ubírat těch druhých věcí. Prostě začněte svůj Projekt štěstí.
Jestli potřebujete víc tipů a vládnete angličtinou, mrkněte na blog Gretchen Rubin. Nebo se porozhlédněte v knihovně či v knihkupectví po jejích knížkách, které tedy vyšly i v češtině.