10 zajímavostí o létání, které by vás mohly vyděsit i překvapit
Máte před sebou let do zahraničí a moc toho o dopravních letadlech nevíte? Pak si přečtěte několik zajímavostí, které vám mohou znepříjemnit cestu.
- Kyslíková maska vám vydrží dávat kyslík zhruba jen dvanáct až patnáct minut. Zní to děsivě, ale je to naprosto v pořádku. Když dojde k poklesu tlaku v kabině, pilot většinou zvládne dostat letadlo do bezpečné nadmořské výšky mnohem dříve, než vám kyslík vyprchá.
- Zvonění, které můžete během letu zaslechnout, je tajný kód. Podle blogového příspěvku společnosti Qantas Airlines ho používá posádka letadla k dorozumívání se. Pomocí zvukových zpráv se mohou domlouvat o čemkoliv od podávání svačinky až po nebezpečné turbulence.
- Umřít v letadle není technicky nemožné. Palubní posádka sice byla vyškolena k zahájení první pomoci, ale není kvalifikována k tomu, aby někoho prohlásili za mrtvého. V právním slova smyslu nemůžete zemřít v polovině letu. Za mrtvé budete prohlášení až po přistání.
- Pokud někdo během letu zemře, bude ponechán na svém sedadle. Kdyby se vám náhodou stalo, že někdo vedle vás natáhne během letu brka, posádka ho nikam neodklidí. Mrtvola bude poklidně dál sedět vedle vás.
- Záchody v letadlech se dají odemknout i zvenčí. Když jdete na palubě na záchod, těšíte se alespoň na malé soukromí. Máte smůlu. Palubní posádka může dveře otevřít pomocí externího zámkového mechanismu, který je údajně ukrytý pod výstražným znamením zákaz kouření. Neděje se to z toho důvodu, aby se na vás někdo mohl podívat, když zrovna vykonáváte svoji potřebu, ale kvůli vaší bezpečnosti.
- Neměli byste se dotýkat vody v letadle. Pokud budete uvažovat o tom, že si v letadle objednáte čaj nebo kávu, raději si to rozmyslete. Agentura pro ochranu životního prostřední testovala vodu na palubách letadel v letech 2004 a 2012. V jednom z deseti se objevil vysoký výskyt koliformních bakterií. Ty samy o sobě nepředstavují pro lidský organismus velké nebezpečí, ale většinou signalizují přítomnost dalších nebezpečných mikroorganismů, jako je např. Escherichia coli.
- Tlumení světel má oči pasažérů připravit na případnou evakuaci. Když se v letadle tlumí svítidla, neděje se to z toho důvodu, abyste si mohli v klidu pospat. Většinou jde o to, aby se vaše oči dokázaly přizpůsobit temnotě v případě, že by se s letadlem něco stalo.
- Palubní posádka dostává hodinovou mzdu a počítá se jí až od chvíle, kdy se dveře v letadle zavřou. Kontrolní prohlídky a nástup do letadla se jim nezapočítává do mzdy, ačkoliv tím ztratí nějaký čas. Na druhou stranu dostávají různé příspěvky, které to vyrovnají.
- Kapitán letadla má na palubě neomezenou autoritu. Když se mu nějaký cestující nezdá, může mu zamítnout vstup do letadla nebo ho z něj vykázat.
- Jídelní stolky jsou pravděpodobně to nejšpinavější, co v letadle objevíte. Najdete ho vždy na protějším sedadle. Palubní posádka ho čistí většinou jednou za dvacet čtyři hodin, ale letadlo většinou letí několikrát denně. Letová obsluha většinou doporučuje, aby si pasažéři s sebou přinesli dezinfekční ubrousky, protože na jídelních stolcích cestující dělají děsivé věci. Od slintání až po přebalování plenek dítěte.