10 chyb, které udělali kostyméři známých filmů
Jsou to nejoblíbenější filmy všech dob, hrají v nich velké hollywoodské hvězdy, získaly spoustu ocenění, režírovali je ti nejlepší a stály milióny a milióny dolarů. Tak jak je možné, že se ve filmech objevilo tolik chyb? Copak si toho nikdo nevšiml? Varování: Po přečtení tohoto článku se na své oblíbené filmy budete chtít podívat znovu a už nikdy je neuvidíte stejně, jako dřív. Připraveni? Tak jdeme na to.
- Statečné srdce
Mel Gibson v roli statečného Williama Wallace povstal a vedl Skoty v boji o svobodu. Historický velkofilm si vybojoval 5 Oscarů, ale historici kritizovali velkou řadu nepřesností v ději. S kostýmy to nebylo o moc lepší. Tradiční modré maskování a skotské kilty se ve 14. století ve Skotsku fakt nenosily. Modré válečné pruhy byly v módě o tisíc let dřív u starověkých Keltů a skotské sukně – kilty, zas vynalezli až o několik set let později. Ale co by filmaři neudělali pro atraktivní záběr.
- Nespoutaný Django
Sluneční brýle – dovedete si bez nich představit dovolenou? A dovedete si bez nich představit Djanga? Kultovní režisér Quentin Tarantino natočil drama z období před Občanskou válkou, jehož hlavním hrdinou je otrok Django. Hraje ho Jamie Foxx a nosí cool kulaté brýle, které mu sluší, o tom žádná, ale sluneční brýle se v Americe objevily až v roce 1929. Film se odehrává o 70 let dříve.
- Moje první láska
Melodrama našich dětských let. Je v něm všechno – první lásky, potíže s rodiči, starosti s dospíváním a v hlavních rolích rozkošná Anna Chlumsky a (tenkrát ještě) neméně rozkošný Macaulay Culkin, který se navíc nedožije konce filmu. Kdo říká, že u něj nebrečel, u něj brečí dodnes! Postava Vady v tomhle filmu z devadesátek nosila prstýnek, co mění barvu podle nálady. Ale film se odehrává o 3 roky dřív, než tento dětský zázrak byl vynalezen. No, tři roky sem, tři roky tam…
- Indiana Jones a poslední křížová výprava
Film se odehrává v roce 1938, Indi s doktorkou Elsou se v něm dokonce setkají s Hitlerem a Indi nakopá zadek pár náckům. Zajímavé je, že mají uniformy ozdobené válečnými vyznamenáními z 2. světové, i když se děj odehrává ještě před jejím vypuknutím.
- Zpívání v dešti
Nestárnoucí a zábavná klasika s písničkou, kterou zná snad úplně každý, je parodií na hollywoodské kruhy, showbyznys a bulvární plátky. Film oslňuje skvělými tanečními i pěveckými čísly, ale ani ta nedokázala odvést pozornost od toho, že postava Cathy nosí ve dvacátých letech šaty ve střihu, který přišel do módy až v padestkách, kdy se film točil.
- Letec
Fascinující letecký průkopník, režisér, producent, ropný magnát a ikona Howard Hughes, k tomu legendární režisér Scorsese a talentovaný herec DiCaprio v hlavní roli. Není divu, že výsledný film si odnesl 6 Oscarů včetně toho za kostýmy. Nikomu z poroty asi moc nevadilo, že brýle bez obrouček se ve 20. letech ještě rozhodně nenosily.
- Amadeus
Amadeus je americký film režiséra Miloše Formana, který získal osm Oscarů, 13 nominací na něj a dalších 32 ocenění včetně čtyř Zlatých globů. S úctou smekněme a pojďme na Mozartově oblečení přehlédnout zipy, které byly vynalezeny až 120 let po skladatelově smrti.
- Trója
Orlando Bloom jako Paris přijíždí do Trójy s krásnou Helenou po boku a její jemnou pleť chrání před ostrým slunkem krásný velký slunečník na jeho voze. Co na tom, že takové se do Trójy dostaly až o 800 let později.
- Hříšný tanec
Film, který v osmdesátkách a devadesátkách rozechvíval puberťačky i zralé ženy, strhl masivní popularitu džínových kraťasů s vysokým pasem, ve kterých Baby nacvičovala své tanečky. Film se sice odehrává v 60. letech, kdy se ještě džíny nenosily, ale za ten pohled na Patrika Swayzeho bez trička to kostymérkám odpustíme.
- Gladiátor
Russel Crow bojuje v aréně o holý život a aby mu při zápase nevykoukl holý zadek, natáhl si radši cyklistické šortky. Ve starověkém Římě jich totiž byly plné obchoďáky. Jasně.