Oslavte 15 let geocachingu hledáním tuzemských pokladů

karolinabranikova

Před patnácti lety začala posedlost jménem geocaching zakopanou konzervou s fazolemi. Dnes hledaji ukryté poklady miliony lidí po celém a objevují nové a nové souřadnice, na kterých by ukryli keš pro další příchozí. Vstupte do strhujícího světa hravé turistiky, luštění šifer a ukrytých krabiček.

Na vzniku geocachingu nese velký podíl bývalý americký prezident Bill Clinton, který společně s vládou 1. května 2000 zpřístupnil GPS systém i k potřebám civilních obyvatel. O dva dny později zakopal Američan Dave Ulmer první keš v lesích Oregonu. Plastový kyblík mimo jiné obsahoval konzervu fazolí (ta je dnes stejně slavná jako Warholova konzerva Campbells), videokazetu, pár babek a prak. Během pár dnů se geolokační zábava rozšířila i na další kontinenty a dnes má po světě miliony fanoušků a vlastní komunitu. 

V České republice je asi 40 tisíc občasných a 20 tisíc aktivních geocacherů. První tuzemská keš s názech Tex-Czech byla ukryta 1. června 2001 ve Štramberském parku, původně zabalena jen do igelitové tašky. Relikvii zde uschoval Texasan s českými kořeny Kenneth Kovar a od té doby schránka putuje od jednoho kačera (lovce kešek) k druhému. 

Geocaching ale není jen bezcílné hledání a schovávání krabiček. Při typickém kešerském eventu „CITO“ (Cache In Trash Out Event) pomáhají kašeři čistit přírodu a v ekologickém zápalu si ještě sem tam ulové nějakou tu keš. Populární jsou i hromadné mega akce, na kterých se sejde několik stovek hledačů. U nás zakořenily hlavně Adventní Geoskořápky v Praze na Čertovce. V USA a Kanadě jsou oblíbené i vzdělávací akce GPS Adventures Maze Exhibit, které seznamují návštěvníky s geocachingem a novými technologiemi.

A kam se můžete v hlavní letní geocachingové sezóně vydat? Máme pro vás pár tipů na oblíbená místa pro začínající i pokročilé hledače krabičkových pokladů.

Praha

Historicky zajímavý a nenáročný lov si můžete užít při hledání keše Pražské potrubní pošty. V jednom ze tří koncových míst unikátu, který nedávno oslavil 125. výročí, se můžete těšit na rychlý a jednoduchý odlov. Díky vysoké frekventovanosti stanovišť si ale dejte pozor na „mudly“ (nezasvěcené kolemjdoucí) a podle geocachingového kodexu si počkejte na vhodnou chvíli o samotě. 

Při lovení kešky 3.relikvie Karla IV. si přijdou na své zkušení kačeři, kteří si libují v hádankách, mystice a rozlouskávání záhad. Abyste se ke skrytému tajemství dostali, budete muset rozklíčovat druhou polovinu souřadnice, uschovanou v šifře složené ze symbolů tajných společenství a řádů. 

Kokořínsko

Kolem hradu Kokořín se ukrývá hněd několik ukrytých pokladů a hezká příroda s členistým terénem je ideální na lov hned několika kešek najednou. Jednu z turisticiky náročnějších kešek najdete ukrytou ve skalách a při jejím hledání urazíte asi pět kilometrů. Procházka vám sice může dát zabrat, ale i kdybyste poklad kokořínský poklad nenašli, může vás těšit aleposň výhled na hrad a výlet na čerstvém vzduchu. 

Další místní lahůdkou je keška v rokli Apatyka. Pohádkové místo plné stromů, mechu a kapradí ukrývá středně náročnou earthcache, která vám kromě pocitu zadostiučinění přinese i pár geo-vědomostí navíc. 

Foto: Facebook Gecaching.com

Wherigo

Speciální kategorií keší jsou tzv. wherigo. Jde vlastně o hru ve hře, protože se při hledání zároveň zapojujete do stejnojmenného projektu, který vás nechá hrát GPS adventuru v reálném čase. Kromě nalezení fyzické kešky se můžete zapojovat do příběhu a svým rozhodnutím ovlivňovat další průběh zábavy. Nejstarší wherigo u nás je Dělová koule na Špilberku a vyzývá k nalezení poslední koule, kterou Švédové v 17. století vystřelili na Brno.