Česká republika na kolečkách aneb 5 výletů na in-line bruslích

karolinabranikova

A přece se točí. S vůní jara v nose začínáme vytahovat brusle ze skříní a oprašovat zatuhlá kolečka. Kam v letošní slibné bruslařské sezóně vyrazit, když nepočítáme známá pražská místa jako Ladronka nebo břeh Vltavy? Připravili jsme pro vás několik on-line tipů, se kterými můžete objevovat Čechy a Moravu in-line, ať už jste bruslařští začátečníci nebo ošlehaní profíci.

Okruh kolem kanálu v Račicích

Pětikilometrový okruh s perfektním hladkým povrchem kolem vodního veslařského kanálu v Račicích najdete nedaleko města Mělník. Rovná a bezpečná stezka v hezké přírodě je dostatečně široká a pravděpodobnost, že byste se omylem vykoupali v Labi, je tak téměř nulová. Trasa je bez zbytečných kopců a jediným adrenalinem jsou zde čtyři pravoúhlé zatáčky a občas silný závan severáku. Tvůrci in-line stezky nejspíš usoudili, že na pěti kilometrech si nezasloužíte odpočinek, a tak za celou cestu nepotkáte jedinou lavičku. Zato si můžete přisednou do trávy k některému z rybářů lemujících břeh nebo usednout do nedaleké hospůdky na konci okruhu. Trasa je vhodná i pro pokročilé začátečníky, kteří se rozhodli opustit tréninkový mini okruh na Ladronce.

Váté písky 

Pokud jste se rozhodli vytáhnou svých osm koleček na Moravu, jsou Váté písky u Bzence jedním z nejlepších míst, kam se vydat. osm kilometrů dlouhá stezka s asfaltem hladkým jako samet prochází řidkým borovicovým lesem a vede z Bzence-Přívozu do Ratíškovic krajinou Vátých písků. Tento přírodní úkaz na Hodonínsku tvoří několikakilometrový pás písečných dun a přesypů podél staré Baťovy železniční trati, která sloužila k přepravě uhlí. Dnes tudy drandí turisté na šlapacích drezínách mezi Podlužím a Moravskou vinnou stezkou. Cesta je asi 4 metry široká a sem tam potkáte nějakého cyklistu. Naštěstí tu málokdy potkáte auto. Nástup je možný buď z Ratíškovic, nebo z lesního parkoviště kousek od Bzence-Přívozu.

Takhle je to na Lipně/Foto Lipno CentrumIn-line stezka Lipno

Lipenská jezerní stezka je určena pro bruslaře, kteří se nerozbrečí hned na prvních devatenácti kilometrech převážně kvalitního terénu. Brusle dolů, in-line výlet začneme netradičně plavbou. Z Frymburka míříme do Frýdavy na pravém břehu Lipenského jezera. Nastupují i cyklisté. Počítejte tak na cestě s pravidlem pravé ruky a nakonec i s kočárky. Na Jezerní stezce tak nehrozí nuda. Z Frýdavy pojedete po hladské silnici a asi po třech kilometrech u Přední Výtoně vklouznete do lesa. Cesta je velmi pestrá s malými houpáky, zatáčkami, krátkými stoupáními a bezpečnými krátkými sjezdy. Projedete pod osadou Nové Domky s roztroušenými staveníčky podél vody a znovu zmizíte v lese. Za hrází na levém břehu Vltavy opět krása střídá nádheru. Minete přístaviště parníků a přes romantický skalnatý ostroh vjedete kolem turistického resortu Riviéra Lipno do Lipna nad Vltavou. Stezka se kroutí, levá, pravá, levá… mírně stoupá, klesá, občas míjí rybářskou chatku. Nádherná rychlá jízda bez zrádných míst. Zatočený a dost prudký výjezd do kopce, který v opačném směru budí skoro hrůzu. Tady (na cestě zpět) velmi doporučujeme v klidu sejít aspoň nejstrmější část kopce vedle asfaltové stezky po trávě. Jde to krásně a každý se tak vyhne riziku nepříjemného pádu nebo srážky.

Vsetínská Bečva

Cyklostezka Bečva na Valašsku pozvolně klesá údolím po proudu řeky z Velkých Karlovic do Vsetína, ale ani v opačném směru není díky mírnému převýšení náročná. Je ale spíš pro bruslařské vytrvalce. Táhne se přes osm obcí Zlínského kraje a měří 30 kilometrů. V každé vesničce ovšem najdete hospodu a pokud zde svůj pitný reřim nebudete dodržovat jen malinovkou, trasa se vám ještě o pár kiláků protáhne.
Břeh naštěstí lemuje dostatek laviček a odpočívadel, ze kterých se můžete kochat pohledem na Vsetínské vrchy a Javorníky, tvořící podhůří Beskyd. Trasa vede převážně po asfaltovém povrchu, který na některých místech dočasně přechází v účelovou komunikaci nebo kříží silnici. Po cestě uvidíte i skokanský můstek pro trénování skoků na lyžích s dopadem do vody. Cyklostezka Bečva má celkem tři větve, které se sbíhají ve Valašském Meziříčí. Mezi bruslaři je oblíbený také úsek z Rožnova pod Radhoštěm přes Zašovou a Zubří, který vede kolem proslulého rožnovského skanzenu.

Kolem Baťova kanálu/Foto Baťův kanálNová Pec – Stožec

Teď ubereme polovinu délky a zajedeme do nádherné šumavské stezky kolem uzoučkého toku Vltavy, která míří ze severního cípu Lipenské přehrady do Stožce. Široká bezpečná trasa bez automobilové dopravy měří přibližně 15 km. Má dobrý povrch, ale vede podél železniční trati, takže se nevyhnete několika nechráněným a hrbolatým přejezdům. Pokud se na to cítíte a máte pořádně nabroušená kolečka, dá se sjet ze Stožce k železniční trati (cca 1km) a stožeckou železniřní trať v padesátce přeskočit. Jen pozor, je bez závor. Ale vlak před průjezdem houká. Následuje rovinka, která vás zpomalí.

Kolem Baťova kanálu

A jedna pořádná štreka na závěr. Trasa vede podél Baťova kanálu směrem od Kroměříže až do Hodonína a měří přibližně 80 kilometrů, i když ne všechny části můžete projet na kolečkových bruslích. Rozhodně však zvládnete úsek z Otrokovic do Veselí nad Moravou. Dělá to úctyhodných 35 kilometrů. Je to dlouhé, ale dá se to snést, protože vás čeká takřka absolutní rovina. Místy budete muset sundat kolečka a nalodit se na pravidelný přívoz. Je to příjemné spojení: můžete jet jedním směrem a zpátky se svézt výletní lodí, která je přizpůsobena i pro přepravu kol. Cestou se můžete kulturně obohatit návštěvou zámku Buchlovice, hradu Buchlov nebo zahradami v Kroměříži nebo plynule navázat na síť oblíbených moravských vinařských stezek.

Témata: