5 aplikací pro retro hrátky aneb Bavte se jako zamlada
Aplikace mohou být užitečné, vzdělávací nebo přínosné, ale mohou se také stát ideálním nástrojem k mrhání času. Pokud si občas rádi zalenošíte u mobilních her, a už se vám omrzelo házení naštvaným ptactvem, vsaďte na nehynoucí klasiky. Vybrali jsme pro vás aplikace, které vám vrátí mládí a vašemu chytrému telefonu uberou trochu umělé inteligence.
SNAKE ’97: RETRO TELEFON
Absolutní jedničkou mezi mobilními retro pařbami je Snake. Nokiácký Had se před přelomem tisícitelí stal synonymem pro hraní na telefonu asi a každý, kdo měl kdysi nejprodávanější telefon světa v ruce, si nadělal pár mozolů v honbě za pixelovými pochutinami. Smartphonový comeback Hada je stejně povedený a návykový, jako jeho prehistorická předloha. Na výběr máte hned z pěti modelů Nokie (5110, 3210, 8210, 8850 a 3310), na kterých to můžete se svou kostkovanou užovkou rozjet. Věrné je i zelené podsvícení displeje, kvílivé zvuky i simulace tlačítek, která mnozí z nás neviděli tak dlouho, že už jen stěží věříme v jejich existenci. Vše je jako za starých dobrých časů – 9 úrovní, překážky a bludiště, bonusová zvířátka k jídlu a neskonalá chuť dostat se ještě k jednomu drobku, než se had zakousne do vlastního ocasu nebo narazí do zdi. Ovládání na dotykové obrazovce je zpočátku nezvyk, ale prsty se rychle přizpůsobí a nával nostalgických vzpomínek udělá zbytek. Snad jedinou odchylkou od původní verze je chybějící funkce resetování skóre a nová možnost sdílení výsledku na sociálních sítích. Tuhle oldschoolovou legrácku si můžete stáhnout zdarma pro Andorid i iPhone.
MINESWEEPER
Hitovka Minesweeper, která je u nás známější pod názvem Miny, byla v době počátků počítačových her tou nejlepší volbou hned poté, co se vám omrzel Solitaire. Dokonce si troufáme říct, že to po určitou dobu byla asi ta nejzábavnější věc, která vyšla z dílny Microsoftu. Volně dostupné mobilní verze pro smartphony s Androidem i iOS jsou tak věrné, až se vám po chvíli může zdát, že slyšíte chroupání starého procesoru a komickou znělku explodujícího políčka s minou. Tu si ovšem můžete poslechnout doopravdy, protože vývojáři nezapomněli dodat ani zvukové efetky. V aplikaci nechybí ani chronicky známá šedá políčka na křiklavě modrém pozadí, čtyři úrovně obtížnosti nebo varovné červené vlaječky. Za chvíli už budete počítat, žhavit mozkové závity a vyhýbat se obávaným minám. A protože doba postoupila, můžete své výsledky srovnávat s ostatními hráči a sdílet rekordy na sociálních sítích.
PAC-MAN
Když v Japonsku před pětatřiceti lety vznikala další videohra, nikdo asi nepředpokládal, že se žlutá hlavička živící se tečkami a třešněmi stane jednou z nejslavnějších her v historii. Monotónní mapu bludiště s barevnými duchy a postavu s prořízlou a věčně nenajedenou tlamičkou dnes pozná asi každý. V mobilních aplikacích s PAC-MANAM nechybí ze základního principu hry na kočku a myš snad nic. Kromě klasické verze si můžete přikoupit 9 nových herních ploch nebo hrát turnaje proti ostatním uživatelům aplikace. Herní prostředí je sice o trochu modernější, než by se ke staré plošinovce hodilo a ovládání PAC-MANA přes dotykový displej vás občas nechtěně zavede do spár zlotřilých duchů. I přesto hra potvrzuje svou nesmrtelnost a po chvíli vás uchvátí stejně jako kdysi její černobílá verze pro Nintendo. Aplikace je ke stažení zdarma pro Android i Apple.
SPACE INVADERS
Vraťme se až do roku 1978, kdy videohra Space Invaders ovládla automaty a začala si vychovávat první generaci gamblerů. Japonské pojetí Wellsovy Války světů se začalo pomalu přesouvat i na domácí herní konzole a postupem času se stalo jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších pařeb zeměkoule. Cíl arkádovky je jednoduchý: vaše vesmírná loď se pomocí laserového děla snaží čelit invazi mimozemských nepřátel, kteří se valí z horní části obrazovky stále rychleji a s postupujícími úrovněmi rozšiřují své šiky o nová monstra a zákeřné zbraně. K záchraně planety i vlastního krku vám sem tam pomůže bunkr, ze kterého se ovšem nedá střílet. No a pak už jen sbíráte body a snažíte se přežít do dalšího kola. V mobilní verzi Space Invaders máte k dispozici joystick a tlačítko jako na starých automatech. Jen celkové prostředí hry je o něco modernější a také umělejší. S ovládáním kniplu budete možná chvíli zápasit, a proto se hra spíš hodí pro tablety nebo smartphony s větší obrazovkou. Ale i přes pár nedostatků je to pořád zábava. O tom, zda budete ochotni zaplatit Applu za závan historie téměř 5 dolarů, už zvažte sami.
SONIC THE HEDGEHOG
Exkurzi po herním pohřebišti uzavřeme legendou Game Boyů a prvních PCček – Sonicem. Modré, super rychlé klubíčko ukrývá šibalskou tvář dnes čtyřiadvacetiletého ježka v červených teniskách, kterého stvořila (pro změnu japonská) herní společnost Sega. Sonic se prohání po zelených kopcích, fialových městech nebo podzemních kobkách, sbírá zlaté prstýnky, vyhábá se želetným ostnům a na konci každého kola bojuje se zloduchy ve vznášedlech. Grafika mobilních verzí je věrnější, než samotný originál a váš smartphone se ve vteřině rozzáří devadesátkovými barvami a bezproblémově zvládnete i ovládání. Nově si také můžete zahrát v rolích Sonicových přátel Tailse a Knucklese, kteří narozdíl od ježka umějí létat nebo šplhat po zdech. S novými schopnostmi se otevírají i nové mapy a dobrodružství. V iTunes si remastrovaného Sonica pořídíte za 2.99$ a v Google Play za 73 korun.