5 aplikací pro alergiky, astmatiky a romantiky

karolinabranikova

Slunce svítí, kytky pučí, ptáci zpívají. A těm z nás, kteří dostali do genetického vínku i pořádnou dávku nadměrných reakcí imunitního systémy na látky běžně se vyskytující v našem okolí, začíná problémová sezóna. Dnešní pětka aplikací je tu pro všechny, kteří se od jara do podzimu nezbaví tekoucího nosu, oteklých očí a podrážděné kůže.

 

AlerGO!

Aplikace AlerGO patří do KPZky každého alergika z ČR. V mobilním deníčku vyplníte co nejkonkrétnější údaje o sobě a o alergenech, které vám znepříjemňují život. AlerGO vás pak bude varovat pokaždé, když ve vašem okolí rozkvete lípa, začnou pukat jehnědy nebo když se začnou drát na povrch první stébla životu nebezpečných trav. Pylové zpravodajství denně hlásí nejnovější hrozby z říše flóry, abyste věděli, kvůli které rostlince vám právě teče z nosu. V herbáři, který má v merku vše od stromů až po plevel, si můžete prohlédnout, jak vypadá třeba zákeřná Metlička křivolaká, za jak dlouho vykvete, do kterého rodu patří nebo v jaké pylové kategorii se nachází. A pokud i přes varování aplikace vyjdete na vlastní nebezpečí ven a dostanete záchvat, funkce SOS vás nasměruje do njebližší lékarny. Po splasknutí oteklých víček si můžete zaznamenat parametry právě probléhlé alergické reakce včetně polohy, času, intenzity a fotografie, abyste nezapomněli, jak to bude vypadat, až se zase přístě vydáte na jarní procházku po rozkvetlé louce.
Aplikace je ke stažení zadrma v App Store i Google Play.

WebMD Allergy

Aplikace WebMD Allergy je mobilní verzí stejnojmenného serveru, který ví o alergiích vše. Narozdíl od výše zmíněné AlerGO se nezaměřuje jen na rostliny, ale do alergického seznamu zahrnuje i jídlo, léky, oblečení či hmyz. Také pracuje s vašimi osobními údaji a varuje vás pokaždé, kdy se pylová předpověď protne s jedním z rostlinných nepřátel. Díky spolupráci s GPS lokátorem budete v bezpečí před zákeřnými alergeny i v zahraničí. I zde máte možnost vedení záznamů intezitě a průběhu  záchvatů, které se mohou hodit při návštěvě alergologa. V aplikaci navíc najdete rady, tipy a triky, které vám pomohou  s nelehkým údělem alergika nebo recepty na jídla, po kterých se zaručeně neosypete.
WebMD Allergy je zdarma pro iOS i Android.

 

Food Intolerances

Každý, koho se někdy pokusilo zabít arašídové máslo nebo talíř s mořškými potvorami, ví, že s potravinovými alergiemi není žádná legrace. Takové alergie často přijdou zcela neohlášeny a do konce života z jídelníčku vyhodí třeba oříšky, které jsme celé dětství chroupali bez sebemenších problémů. Nezbyde než se s krutým osudem smířit a začít hlídat každý gram jídla. Aplikace Food Intolerances má v hledáčku přes 700 potravin obsahující některou z potenciálně nebezpečných látek. Najdete tak zde přesné údaje o přítomnosti lepku, laktózy, fruktózy a dalších -óz, stejně jako informace o problematických potravinových doplňcích a lécích. Informace o potravinách můžete hedat buď podle jejich anglického názvu, nebo si v možnostech zaškrtnout látky, jež vaše tělo nesnáší, a podle toho jídla jednoduše filtrovat. Potraviny jsou také řazeny do pěti barevných kategorií podle stupně nebezpečí. U produktů pak najdete komentáře a hodnocení ostatních uživatelů nebo přímé odkazy na Wikipedii. Food Intolerances toho o potraviných alergiích v opravdu hodně, a proto si nebojí v App Store a Google Play říct o 140 korun za jedno stažení.

NutriAtlas

Se složením potravin může pomoci i mobilní verze webu NutriatlasKaždý majitel některé z potravinových alergií ví, že už se do konce života nezbaví neustálého luštění etiket, zkoumání jídelních lístků a nekonečného vyptávání se, co že ten dortík vlastně obsahuje. NutriAtlas čte etikety za vás a disponuje nejrůznějšími informacemi o více než třinácti tisících výrobků z tuzemských obchodů. Po naskenování čárového kódu se z aplikace dozvíte, jaké alergeny výrobek obsahuje nebo jestli se již dříve neprovinil zatajením éček či jiné nevhodné ingredience. A tak by tahle appka, která je v základní verzi volně ke stažení pro Android i iOS, neměla chybět v repertoáru žádného obezřetného alergika.

uLékaře.cz

O tom, že se alergie nemusejí projevovat pouze problémy s „kýchacím ústrojím“, víme my alergici své. Ale ne vždy jsme schopni sami rozlišit, zda se opravdu jedná o alergii, vyrážku z nové aviváže, osypky z pracovního pohovoru nebo o závažnější kožní fujtajbl. A málokdo z nás také má pohodlí domácího lékaře, natož dermatologa/alergologa. Tak proč jich nemít pár v kapse! Šikovná česká aplikace uLékaře je smartphonovou odnoží stejnojmenné poradny, kde jsou denně a online k dispozici desítky specialistů na nejrůznější lidské neduhy. V appce si vytvoříte základní profil, a pak už můžete klást libovolně rozsáhlé dotazy o partiích, které vás zlobí. Abyste se vyhnuli složitému počítání a popisování pupínků, které se vám rozsypaly po celém předloktí, můžete ke svému dotazu přiložit fotografii a čekat, co pan doktor na to. Aplikaci je zdarma pro Android iOS.