Ondřej Hejma o federální SuperStar: Třeba z toho bude občanská válka


Na obrazovky televize Nova se už za měsíc vrátí populární „zpívací“ soutěž, která světu dala Anetu Langerovou nebo Petra Bendeho. Letošní SuperStar bude nová v tom, že o místo na popovém nebi se utkají dohromady Češi i Slováci. Uzpůsobena je tomu i porota: za Slováky budou o první Česko Slovenské SuperStar rozhodovat Pavol Habera a Dara Rolins, za Čechy pak navrátivší se Marta Jandová z německé kapely Die Happy a nestor porotcování, žlutý pes Ondřej Hejma. Co ho na soutěži zase začalo bavit? To si přečtěte v dnešním rozhovoru.

Ode dneška do soboty si na Kouli.cz každý den přečtěte o lidech, kteří jsou spojení se SuperStar:

Pondělí: Ondřej Hejma, porotce
Úterý: Michael Čech, bývalý režisér SuperStar
Středa: Marta Jandová, porotkyně
Čtvrtek: Adela Banášová, moderátorka
Pátek: Dara Rolins, porotkyně + speciál o Česko Slovenské SuperStar       
Sobota: Pavol Habera, porotce

Jako porotce už máte zkušenosti z první a třetí řady české SuperStar, z jakého důvodu jste opět přijal nabídku dělat porotce a proč jste ve  druhé řadě soutěže chyběl?
Nabídka na účinkování v SuperStar se neodmítá, je to srdeční záležitost. A v druhé řadě jsem nebyl proto, že jsem zkrátka nedostal tu správnou nabídku.

V čem bude československá verze SuperStar jiná? Zaznamenal jste letos nějaké výraznější změny v organizaci nebo v přístupu a talentu soutěžících?
Československá SuperStar bude zásadně jiná v tom, že je to soutěž mezinárodní. A přitom budou soutěžit bratři a sestry se společnou historií.To se jinde než u nás nemůže stát. Zkrátka unikát!

Počítá se s rivalitou mezi českými a slovenskými soutěžícími i jejich fanoušky. Jak to zvládá dvojjazyčná porota, nevznikají třenice i mezi vámi?
Zatím žádnou rivalitu necítím, ale to se může změnit. Třeba se ve mně probudí netušené vášně až budu sedět v „kotli“ bratislavské Incheby a slovenští fanoušci budou plivat na mého favorita. Kdo ví, třeba z toho bude občanská válka… Anebo další Československo.

První castingy už proběhly a na podzim se naplno rozjede televizní show, máte už vytipovaného svého favorita?
U castingu jde o to, nevyhodit superstar, a to se nám nejspíš povedlo. Skuteční favorité se obvykle vyjeví až v dalších kolech.

Kromě koncertů se Žlutým psem máte mnoho dalších aktivit jako novinář a překladatel, jak to všechno dokážete skloubit se soutěží SuperStar?
Je to vážně dřina, ale někdo tu práci musí dělat. Tak proč ne já?

Vraťme se na úplný začátek vaší hudební kariéry. Kdyby byla tenkrát možnost, přihlásil byste se sám do podobné soutěže?
Za mého mládí existovaly takzvané přehrávky, při kterých komunističtí komisaři posuzovali začínající kapely, zda jsou dost dobré, aby mohly hrát na veřejnosti. Hlásil jsem se třikrát a pokaždé mě vyhodili. A tak musela přijít Velká sametová revoluce a s ní i SuperStar!

Podívejte se na Ondřeje Hejmu v první řadě soutěže

http://www.youtube.com/watch?v=Mz4RXFoVtTw

 

Ondřej HejmaOndřej Hejma (*1951) se v roli porotce SuperStar proslavil vtipnými, i když občas nelítostnými hláškami (na adresu jedné z účastnic Leony Černé prohlásil, že jestli v soutěži uspěje, tak on sní svůj klobouk). Neskrýval své sympatie k některým soutěžícím a byl obviňován z protekcionismu. Diváci také pokaždé čekali na jeho extravagantní modely, ke svým typickým kloboukům si s oblibou oblékal kýčovitě barevné košile a sluneční brýle.

Jako zpěváka a frontmana skupiny Žlutý pes zná Ondřeje Hejmu skoro každý, hodně lidí si ho pamatuje také z moderátorského křesla pořadu Chcete být milionářem nebo ho poslouchá v rádiu. Na internetové televizi Stream dokonce rapoval zprávy pod názvem Rap ´n´ News. Málokdo ale ví, že Hejma také působí jako profesionální novinář, je pražským dopisovatelem americké tiskové agentury AP (Associated Press). Příležitostně se věnuje také překládání, vystudoval totiž anglickou a čínskou filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Ještě před Žlutým psem působil Hejma v bluesové kapele Žízeň, kde se seznámil s Ivanem Hlasem. Po rozpadu kapely spolu tvořili duo a teprve roku 1978 založili Žlutého psa. Třicetileté fungování kapely bylo poznamenáno několikerými příchody i odchody muzikantů, mnohými zákazy a vynucenými změnami názvu (Tomahawk, Hudebně-zábavná skupina Ondřeje Hejmy). Předloni předčasně zemřel jejich kytarista Franta Kotva a nahradil ho bluesový veterán Jan Martinek, který už kdysi s kapelou hrál. Loni vzdali zesnulému Kotvovi hold novou deskou, která sklidila úspěch jak u posluchačů, tak u kritiky. V pořadí už dvanáctou deska nazvanou Mellow Yellow tvoří známé bluesové songy od Erika Claptona, Boba Dylana a dalších, které Hejma opatřil českými texty. Letos vyšla Psí knížka aneb Žlutý pes v obrazech, kde přední čeští ilustrátoři a kreslíři komiksově ztvárnili texty jejich písní. Hejma je autorem textů a skládá i pro ostatní hudebníky, například pro Těžkej Pokondr.

Sametová od Žlutého psa

 

Témata:, ,