Vy ještě neposloucháte Bruce Springsteena? Nejvyšší čas seznámit se

david-p-stefanovic

Na novou desku High Hopes zařadil Bruce Springsteen alias The Boss písničky napsané mezi lety 1995 a 2008. Je to výkladní skříň snad všech hudebních poloh, které kdy vystřídal, a je to také skvělá šance, jak se do Springsteenových písniček znovu (anebo poprvé, jak se to vezme) zaposlouchat.

Je skoro zázrak, když muzikant s pětačtyřicetiletou kariérou a osmnácti alby neustrne a nedoveze se do penze v bezpečném voze značky stagnace. Bruce Springsteen svou zázračnost dokazuje s obdivuhodnou lehkostí – jeho nová deska High Hopes je promyšlený a svěží mix, který vychází z kořenů jeho tvorby a zároveň je ozvláštněný novými přístupy.

Poslechněte si Bruce Springsteena v Youradiu
Poslechněte si Glena Hansarda v Youradiu

I když, jak se to vezme, nová deska. Ani jedna z písniček nevznikla v poslední době, všechno jsou to songy určené původně pro starší alba, studiové verze dosud pouze naživo hraných hitů (American Skin) či covery (High Hopes, Just Like Fire Would, Dream Baby Dream). Písně napsané převážně mezi lety 1995 a 2008 tvoří dohromady výkladní skříň snad všech hudebních poloh, které Boss během své kariéry vystřídal; ať už jde o závany irské hudby (This Is Your Sword), syrovou kytarovou Ameriku (Frankie Fell in Love) nebo stadionové vypalovačky (High Hopes).

Bruce Springsteen: 7 nezapomenutelných písniček

Springsteen se na High Hopes otevírá novému publiku, které nezažilo dny jeho největší slávy. A volí tu nejlepší možnou taktiku: aniž by se zpronevěřil vlastnímu stylu, vpouští do něj mladší žánry i muzikanty a spolu s nimi svou hudbu variuje a posouvá. Pokud ne k lepšímu, pak určitě kupředu.

Springsteenova zkušenost se tu skvěle doplňuje s dravým, často až maniakálním přístupem, který má k hudbě Tom Morello z Rage Against the Machine, jehož kytaru uslyšíte skoro ve všech skladbách. Skvělým příkladem výhod téhle kolaborace je The Ghost of Tom Joad: kousek původně nahrál Springsteen pro stejnojmenné album v roce 1995, pak ho převzali Rage Against The Machine a oba přístupy se nakonec spojily na High Hopes.

Je to album, které se na první poslech zdá být řemeslně zručnou prací bez velkých ambicí, ale i v takové poloze je Springsteen světelné roky před konkurencí. Při opakovaném poslechu navíc vyplouvá na povrch všechen ten čas a důraz na detail, který Springsteen každé písni ve studiu věnuje. Doufejme, že aspoň na dvacítku studiových alb to Boss dotáhne. Zatím není důvod, aby cokoliv vzdával.
 

Glen Hansard hraje Bruce Springsteena

O měsíc dřív navnadil Bossovy fanoušky irský písničkář Glen Hansard, u nás známý především díky filmu Once a spoluprací s Markétou Irglovou. Na novém EP Drive All Night vzdává Springsteenovi poctu v titulní stejnojmenné skladbě z desky The River (1980); písnička patří mezi Hansardovy nejoblíbenější a nejúspěšnější covery, na jedné stagi si ji dokonce zahrál se samotným autorem.

Pro potřeby nahrávky Hansard přizval Jakea Clemonse, jenž nahradil svého zesnulého strýce v Bossově The E Street Bandu, a doprovodné vokály mu pak nezpívá nikdo menší než Eddie VedderPearl Jam. Je to cover jak Bruce Springsteen - High Hopesmá být, prostoupený duší interpreta natolik, že v něm originál skoro nepoznáte.

I zbylé tři – už vlastní – songy jsou typickým Hansardovým produktem. Nijak nepřekvapují ani nevybočují z jeho standardu, jsou klidné a zároveň plné emocí, jak je u Ira zvykem.  

Bruce Springsteen – High Hopes
Vydavatelství: Columbia
Celkový čas: 56:24
Seznam skladeb: High Hopes, Harry’s Place, American Skin (41 Shots), Just Like Fire Would, Down in the Hole, Heaven’s Wall, Frankie Fell in Love, This is Your Sword, Hunter of Invisible Game, The Ghost of Tom Joad, The Wall, Dream Baby Dream

Glen Hansard – Drive All Night EP 
Vydavatelství: Epitaph
Celkový čas: 19:58
Seznam skladeb: Drive All Night, Pennies in the Fountain, Renata, Step Out of the Shadows

Témata: