Top 10 písní Nirvany. Hlasujte, která je nejlepší
Začátkem května bude mít premiéru dokument o Kurtu Cobainovi nazvaný Montage of Heck. Dřív, než se o tomhle chlápkovi dozvíte i to, co jste nechtěli, nabízíme opáčko nějvětších hitů jeho kultovní Nirvany. Vybrali jsme jich deset a i tentokrát můžete veřejné mínění ovlivnit svým hlasem do ankety.
#anketa#
Heart-Shaped Box
Historie této písně je vlastně docela srandovní.
.Come As You Are
Tohle byl druhý singl z desky Nevermind a taky jeden z nejrychleji nahraných songů Nirvany. Zajímavý je tím, že jím prolíná jedno téma: voda. Vybavte si obal alba s vodním batoletem, podívejte se vodou zalitý klip a zaposlouchejte se pořádně do instrumentálu. Hlavně kytary, která je lehce zastřená. Jako kdyby hrála odněkud z hlubin.
About a Girl
Když Nirvana dokončovala debutovou desku Bleach, měl Cobain zrovna popové období. „Hrozně jsem žral R.E.M. a takové ty šedesátkové odrhovačky. Bál jsem se, že se tohle moje chvilkové pobláznění odrazí na celkovým konceptu desky, která měla být grunge a ne žádná slaďárna. Byl to riskantní krok, dát tam About a Girl.“ Je dobře, že se píseň nakonec na nahrávku protlačila. Už jen kvůli textu: „I need an easy friend, I do with an ear to lend, I do think you fit this shoe, I do won’t you have a clue.“
All Apologies
Jednoduché, zapamatovatelné a hlavně dobré riffy se staly hlavním poznávacím znamením seatlleské kapely a jenom dokazují, jak obrovským talentem blonďatý neposeda Kurt disponoval. A není to jen o riffu: celá píseň stojí na třech akordech , hlas Cobaina ale nenapodobíte; těžko dosáhnete cobainovského témbru, pokud nejste sjetí. I v tomhle byla Nirvana originální. Vynikající cover All Apologies se
.Smells Like Teen Spirit
Čtyři akordy, které navždy změnily hudbu. Když Cobain brnkal na kytaru, představoval si skladbu jako ukáázkový pop song, který ve studiu přetvoří do absolutně nepopového nářezu. Jako vždycky se držel jednoduchosti a ani se sólem se nepáral – zvládne ho i začátečník. Možná pamatujete časy, kdy se v anglických obchodech s hudebními nástroji objevil zákaz hrát na klavíry Someone Like You od Adele. Podobně je to i se Smells Like Teen Spirit – prodejci kytar už mají slavné kytarové linky plné zuby.
Jeden z absolutně nejlepších coverů vůbec pochází od umělkyně, od které se to asi nejméně čekalo. Tori Amos si sedla ke klavíru a ze syčící bomby vzniklo rozbouřené jezírko ideální pro citlivé duše, které rock moc nemusí.
Something In The Way
Jedna z nejtišších a nejpomalejších písní Nirvany. Původně ji Kurt zamýšlel pouze jako minimalistickou akustickou zpověď člověka v nesnázích a song se takto i nahrával: na polámané, trochu podlazené dvanáctistrunné kytaře, bez jakýchkoli efektů. Postupně se přidaly už jen jemné perkuse a přizvaný violoncellista Kirk Canning dodal poslednímu songu z kultovní desky Nevermind ty pravé finální grády. Nejuvolněnější, ale emočně taky jeden z nejsilnějších kousků kapely.
Lithium
Co se zdá být jako docela jednoduchá záležitost – sloka, refrén, sloka, refrén, bridge, sloka, refrén – bylo při nahrávaní doslova martýrium. Tehdy nově nastoupivší bubeník
.Drain You
V téhle skladbě, věnované jedné z Kurtových lásek Tobi Vailové, je nejpozoruhodnější střední část: tam, kde byste čekali nějaké to kytarové sólo, zní podivné zvuky a skřeky (mimo jiné se nahrávání zúčastnila gumová kachnička do vany) a celé je to roztažené až na sedmnáct taktů. I proto bubeník Dave Grohl o písni prohlásil, že je to Bohemian Rhapsody na desce Nevermind. Za zmínku stojí i zdroj inspirace, se kterým Kurt během skládání pracoval. Zaujala ho zpráva o dvojčatech, z nichř jedno ještě v děloze matky „okrádalo“ to druhé o výživu, takže se narodilo mrtvé. Hudebník téma přeformuloval dle své potřeby a dal tak vzniknout dalšímu love songu o vztahové symbióze. Na výbornou live verzi songu se
.Breed
Breed je jedna z těch písní, která dostávala návštěvniky koncertů ještě víc do nirvany než ostatní položky setlistu. Vtipné je, že song se měl původně jmenoval Immodium podle léku na zastavení průjmu a hudební žurnalisté proto často v dobrém duchu vtipkují, že tenhle song spíš průjem způsobuje. Breed zaznělo jako otvírák živě v roce 1992 na festivalu v Readingu a je třeba uznat, že lepší song pro zahájení koncertu se jen tak nevidí.
In Bloom
Úsměvný retro klip zdánlivě nemá s poselstvím songu nic společného, pravda je ale taková, že Cobain ve skladbě rozebírá to, jak jsou všichni povrchní a za dobré považují jen to, co se líbí i ostatním. „V pubertě jsem si dokonce myslel, že jsem homosexuál. Všichni byli blázni do hlavní roztleskávačky, jen já ne.“ V zachmuřeném prostředí Aberdeenu, kde Cobain vyrůstal, se to navíc homofoby a pokrytci jen hemžilo. Tímto songem jim Kurt chtěl otevřít oči. Podívejte se, jak si na tenhle song
YouTube bubeníků: