Revoluce hudebních aplikací: 1. díl – Bardi staré generace
Začíná nová éra poslechu hudby. Interpreti se bouří proti šíření svých skladeb, ze kterých nemají ani floka, a streamovací služby nás nutí cvakat. V dvoudílném přehledu vám představíme nejpoužívanější služby včetně jejich kladů a nedostatků.
Spotify Music
Služba Spotify je na trhu s online poslechem hudby velkým hráčem a za šest let fungování si získala více než dvacet milionů uživatelů z celého světa. Je jednou z nejpoužívanějších aplikací a synonymem pro „tu nejlepší hudbu za pakatel“ a způsob, jak utěšit odírané umělce.
Jak funguje: Díky kombinaci offline přístupu k vaší vlastní hudební knihovně a téměř nekonečnému přívalu onlinu si můžete vytvořit playlist svých snů. Alba a písničky svých oblíbených umělců můžete míchat až do bezvědomí a aplikace vám sama naservíruje čerstvé hudební novinky, které by vás mohly zajímat. Jednotlivé písničky a seznamy navíc můžete sdílet na sociálních sítích
Plusy: Spotify rozjedete snad na každém myslitelném zařízení od stolních počítačů po poslední iPhone. Díky službě Spotify Connect (v placené verzi), můžete hudbu poslouchat zároveň na televizi, počítači, v mobilu a tabletu. Jednoduše budete přepínat mezi jednotlivými zařízeními a nemusíte se tak bát, že vám unikne refrén oblíbeného songu, než dojdete do obýváku. V Premium verzi také milujeme vyhledávání písniček podle textů. Navíc přináší exkluzivní limitky od hudebníků jako třeba Ed Sheeran nebo Macklemore.
Mínusy: Jednoznačným mínusem je u Spotify placená verze. Otravné reklamy bychom ještě přežili, ale provozovatelé služby osekali bezplatné funkce natolik, že vás omezený přístup dříve nebo později dožene ke koupi placené verze, nebo k úplnému smazání aplikace. I když se aplikace tváří, že na neplacené verzi můžete fungovat, omezí vám po pár měsících poslech na pouhých 10 hodin měsíčně. A o platební politice Spotify začaly hudební hvězdy v posledních letech mluvit tak nehezky, že se celý systém začal zdát jako nafouknutá bublina.
Kde stáhnout: Spotify stáhnete zdarma ve verzi free i Premium za 4.99$ v obchodech Google Play, App Store a Microsoft Store.
SoundCloud
Hudební služba SoundCloud od začátku jede tak trochu na jiné vlně. Kombinuje klasické funkce hudebně-streamovací služby se sociálními sítěmi a ještě nechává své uživatele tvořit obsah.
Jak funguje: SoundClouďáky odjakživa spojovala komunita a prostředí služby. Uživatelé služby mohou sledovat své oblíbené interprety, komunikovat s nimi a občas dokonce komentovat rozpracované fáze vznikajících tracků. Popíkáři si tady sice moc legrace neužijí, ale o to větší rochnění je SoundCloud pro milovníky electra, hip hopu, jazzu, techna a dalších žánrů, kterým se rádia většinou vyhýbají. Samotná aplikace je jednoduchá jako facka – hudbu nebo mluvené slovo vybíráte podle kategorií, názvů nebo umělců a pak už jen posloucháte.
Plusy: SoundCloud nabízí fantastický způsob, jak se seznámit s menšími rybami hudební scény, nebo jak vidět ty větší v jiném světle. Kdokoli může nahrát svůj track a vypustit ho do světa, takže vaše vydřená minidílka z garáže nezůstanou utajena světu. Songy můžete libovolně komentovat, sdílet a sledovat každou novinku od oblíbených hudebníků.
Mínusy: Služba zatím neobsahuje v mobilní verzi nástroj na slušné editování zvuků. Pár efektů by se možná hodilo. Ve freemium verzi sem tam vyskočí nějaká reklama a za prémiové verze si provozovatelé účtují 4 nebo 10 dolarů měsíčně.
Kde stáhnout: Ke stažení zdarma v obchodech Google Play, App Store a Amazon.
Rdio Music
Také služba Rdio má na svém kontě pěkných pár milionů uživatelů. Nabízí poslech desítek milionů skladeb a na počítači, v desktopové nebo mobilní aplikaci si s ní užijete spoustu hodin zábavy.
Jak funguje: Vybrané skladby si tu můžete řadit do do vlastních sbírek a hledat nové skladby ve svých oblíbených žánrech. Do playlistů můžete přidávat i hudbu, kterou poslouchají vaši přátelé nebo ostatní uživatelé Rdio.
Plusy: Rdio umí česky, Sem tam mu ještě ulítne nějaká ta čárka nebo háček, ale pro to máme pochopení. Umí se synchronizovat s více platformami, tak můžete do aleluja přepínat. Hudbu můžete posloucha i offline. Prvních 30 dní hudby dostanete zdarma. Vybrané písničky vám umí servírovat skvěle namíchaným shufflem a málokdy se vám tak stane, že byste museli přepínat.
Mínusy: Rdio na tom není v porovnání s ostatními aplikacemi moc dobře s vyhledáváním songů. Může se stát, že budete své oblíbené hledat tak dlouho, až si pustíte něco jiného. Má dokonce dvě verze předplaceného účtu a měsíční poplatek za Unlimited verzi (9.99$) je docela pálka.
Kde stáhnout: Bezplatné i placené verze jsou k dispozici pro zařízení s operačním systémem iOS, Android, Windows Phone a čtečky Kindle.