První desce od U2 je 33 let. Které hity si podmanily britskou hitparádu?

martin-wipplinger

Přesně před 33 lety, 20. října 1980, vyšlo debutové album irských U2 Boy. Kristova léta jsou dobrý důvod, proč stvořitelům desky věnovat trochu pozornosti. Skupina zpěváka Bona se od svého vzniku ve druhé polovině sedmdesátých let stala jedním z komerčně nejúspěšnějších interpretů historie. Které písničky jí k tomu dopomohly? Podívali jsme se na singly, jimiž si U2 podmanili nejbližší velký hudební trh – ten britský.   

Desire (1988)

Trvalo dost dlouho, než U2 dokázali některý ze svých singlů dotlačit až na vrchol "skorodomácí" hitparády. Překvapivě se to v osmdesátkách nepodařilo skladbě With Or Without You, která je dnes vnímána jako mateřské znamínko Bonova projektu. Jejímu kouzlu propadl zámořský trh, Británii si však poprvé podmanil singl Desire, který pilotoval až šestou (!) řadovou nahrávku Rattle And Hum. Sám frontman U2 Bono o rytmu úspěšné skladby, jež má zřejmou inspiraci v The Stooges, říká, že je jako hudební sex.

The Fly (1991)

Jeden z klenotů barvitého alba Achtung Baby, které pošouplo U2 směrem do elektroniky. Čtenáři magazínu Mojo zařadili singl The Fly mezi top čtyřicet písní celých devadesátek. A poklonu mu složil i magazín Rolling Stone, když jej označil za naprosto zásadní nahrávku, jež vykopla The Edge mezi nejlepší kytaristy historie. Mluvíme o éře, kdy byli U2 hudebně na vrcholu a Bono alias Moucha (The Fly), jak si v té době díky velkým a černým zaobleným brýlím říkal, v nejlepších letech.

 

Discotheque (1997)

Úvodní singl v pořadí devátého alba Pop je nejjasnější oslavou tanečního parketu v rámci celé sbírky. V Bonově diskokouli se odrážely nejrůznější názory – ty kritické, které volaly po tom, aby se hudba kdysi relativně vyhraněných rockerů vrátila tam, kam má, i méně kritické, jež písničce pomohly vyšplhat se v Británii na vrchol singlové hitparády. Pokud se k vám tenkrát tenhle singl dostal ve fyzické podobě, ať už na dvanáctipalcovém vinylu nebo na CD, určitě nezapomenete na množství remixů, ze kterých šla hlava kolem.  

 

Beautiful Day (2000)

Pokud je With Or Without You mateřským znamínkem U2, pak Beautiful Day taky, a k tomu možná největší hit přelomu milénia. Singl se od té doby hraje při mnoha významných i méně významných událostech a je na světě spousta lidí, kteří znají skladbu, ale jejího interpreta nikoli. Beautiful Day svou infekční silou pohltila lidstvo. Získala tři ocenění Grammy a stejně jako album Achtung Baby má Beautiful Day mezi fanoušky kapely status kultu.     

 

Vertigo (2004)

Ani Beautiful Day ale nedokázal konkurovat komerčním úspěchům mladšího sourozence jménem Vertigo. U2 hovoří o nosném pilíři desky How To Dismantle an Atomic Bomb jako o "matce rockových melodií", která sama o sobě stála za to, aby album tehdy mezi roky 2003 a 2004 vzniklo. Když se Bona zeptáte, jak by nejlépe přiblížil pozadí Vertiga, bude vám vyprávět historku o jakémsi nočním klubu, nezřízeném pití a holce se sytě červenými nehty. Vyslechněte ho, baví ho to.

 

 

Sometimes You Can’t Make It On Your Own (2005)

Člověk by si myslel, že v téhle době už mají patent na dlouhé názvy skladeb Arctic Monkeys. Ale dost, sem humor nepatří. Pokud mají U2 ve svém repertoáru emočně našponovanou a osobní skladbu, pak je to tenhle osm let starý singl. "Kéž bych ho býval lépe poznal," lituje Bono v klipu písně, kterou zazpíval na pohřbu svého otce několik let předtím, než vůbec oficiálně vyšla. Dodnes vzdává frontman irské skupiny hold blízkému člověku před miliony lidí po celém světě. A to je síla, kterou nemá žádná jiná skladba U2.  

 

BONUS: Take Me To the Clouds Above (2004)

U2 se na vrchol britského singlového žebříčku dostali celkem šestkrát (v USA pouze dvakrát na konci osmdesátých let). Vlastně sedmkrát, i když tentokrát ne tak docela vlastním přičiněním. Co se nepovedlo skladbě With Or Without You regulérně, dosáhla alespoň jako sample v hitu Take Me To the Clouds Above britské one-hit wonder taneční skupiny LMC. Jistě, nejde o původní singl irských rockerů, ale jako připomínka toho, do jakých končin až hudba U2 sahala, funguje tenhle flashback výborně.  

 

Témata:,