Pohoda 2013, den 3.: Bolestné loučení skvělého Nicka Cavea
Lidé nejsou dobří, zpívá Nick Cave v jedné ze svých nejslavnějších skladeb, ale v kontextu se slovenským festivalem Bažant Pohoda neměl pravdu. Jeho set na trenčínském letišti sledovali fanoušci konsternovaně a nadšeně, ostatně takovou reakci si samotný Cave po předvedeném výkonu rozhodně zasloužil.
Počasí ukázalo letní tvář a chladný vánek mírnil ostré sluneční paprsky. V areálu se poslední den festivalu Bažand Pohoda projevovala únava po dvoudenním večírku, po třetí odpoledne, kdy vystoupila Lemon Bucket Orchestra, ale přišlo i na milý okamžit. Skupina totiž během hraní sestoupila z pódia a přešla do stanu venkovního studia Radia FM, v němž se po úvodním slovu ještě dvakrát rozjelo bujaré veselí. Významná část podvečerního programu se pak nesla na vlně houpavých rytmů Afriky, severní Evropy a hlavně Latinské Ameriky s vrcholným vystoupením Orquesta Buena Vista Social Club. To nejdůležitější ale mělo teprve přijít.
Elektronika poslední den:
Nejlepší byl SBTRKT
Typickou popůlnoční zábavu v největším stanu měl po , již v roztančeném setu čekal asi málokdo.
Během celého festivalu nastupovali hlavní interpreti až v pozdější večer, čímž krásně propojovali jeden den s druhým. Nejinak tomu bylo i u Nicka Cavea & The Bad Seeds, kteří odstarovali o půlnoci.
Hned úvodní We No Who U R z aktuální desky Push The Sky Away (recenze) využila temné noci, jen hlavní roli obstaral místo procházky černým lesem konsternovaný les. Na rozdíl od včerejšího světelného parku Atoms For Peace (včerejší report) bylo pozadí zakryté zespoda osvětlovaným závěsem. Dění na pódiu ale i díky světlu, které snímalo kapelu jako celistvé těleso, působilo velmi efektně. Nick Cave se ovšem stával součástí dění jen málokdy, nejvíc času totiž trávil na přistavěném vycházkovém mole. Odtud jako kazatel nakročil mezi hlavy zbloudilých oveček a vyprávěl jim příběhy starší než historie festivalu.
Od neurvalého bonvivána, který svým přednesem nastavoval písně o několik minut, nešlo odvrátit zrak. Ať byl kdekoliv, členové doprovodné kapely ho snad jen s výjimkou Warrena Ellise, druhého nejvýraznějšího muže pódia, bedlivě sledovali a častokrát usměrňovali; například když začal zpívat Papa Won’t Leave You, Henry, kterou ani neměli v setlistu, nebo když si nemohl vzpomenout na klavírní part The Mercy Seat. Během intimní chvilki s dvojicí balad People Ain’t No Good a Into My Arms ale naštěstí věděl moc dobře, co dělat. Krasosmutnění fungovalo i v pomalých skladbách z poslední desky Push The Sky Away, u srdce zabolelo také při výbušných katarzích narvaných emocemi. Jen doufejme, že s podobným nasazením vystoupí i v listopadu v Praze.
Nick Cave & The Bad Seeds setlist: We No Who U R, Jubilee Street, From Her To Eternity, The Weeping Song, Tupelo, Mermaids, Deanna, People Ain’t No Good, Into My Arms, Higgs Boson Blues, The Mercy Seat, Stagger Lee, Push The Sky Away; We Real Cool, Red Right Hand
Bažant Pohoda
Slovensko, Trenčín,13. července 2013
Největší hvězda: Nick Cave