Mexické vlny a balonky nad hlavou. Kryštof byl v Plzni jak stadionová hvězda
Rodinnou pohodu a pohodlí spolu s hromadným opékáním buřtů slibovala skupina Kryštof fanouškům, když zvala na svůj festivalový projekt Kryštof Kemp. Největší a závěrečná ze sedmi štací v Plzni ale nabídla spíš monstrózní koncert pod otevřeným nebem. A taky nenápadně dobrou zprávu – Michal Hrůza, který se od července léčí z následků zranění a na nějž se na koncertě vzpomínalo, prý „na zahradě vesele griluje“.
Zábavnému odpoledni, které proběhlo v poslední srpnovou sobotu v přírodním amfiteátru Lochotín v Plzni, není v podstatě co vytknout. Snad jen to, že z původní myšlenky klidného folkového festivalu vyrostla akce obřích rozměrů. Na největší Kryštof Kemp se sice neprodávalo všech patnáct tisíc lístků, i deset tisíc kempařů by ale mohl leckterý klasický festival závidět.
Zahrát pro 2000 párkařů kolem ohně? To zvládneme
Poslechněte si Kryštof v Youradiu
Slibovaný návštěvnický komfort se tedy nekonal: fronty na občerstvení nebraly konce, stany s jednotlivými atrakcemi praskaly ve švech a najít volné místo k sezení na rozlehlých tribunách byl v podvečerní špičce rovněž úkol takřka nadlidský. A jestli chtěl někdo podpis nebo fotku s frontmanem, musel mít pořádně ostré lokty: dvacetiminutové podpisovky po workshopech v hudební škole totiž ani zdaleka nemohly tlačící se davy stíhat uspokojit.
Kryštof Kemp ve Svojšicích před dvěma týdny
Svůj vlastní workshop měl na Kempu každý ze členů kapely a diváci mohli navštívit třeba tavernu U Nikose s řeckými specialitami, Nikolajův fotoateliér nebo Ondrovu pivní školu. K vidění byla také divadla nebo chození na chůdách, lidé mohli poslat svým známým indiánský pohled přes Kempovou poštu a v lístku byla zahrnuta také sleva na návštěvu plzeňské zoo. Nachystané byly dvě stovky sluchátek, v nichž hrály dvě skladby z chystané jarní desky Kryštofu: zatímco Srdcebeat lze po prvním poslechu označit za klasickou coldplayovsky vystavěnou rádiovku ve středním tempu, balada Toužím je křehká nostalgie.
Kemp v Plzni a pak pauza. Skupinu Kryštof čeká poslední koncert
Euforie se jmenuje Kryštof – koncert v hale
Dění na pódiu zahájila skupina Nebe, která dostála pověsti „Kryštofu pro chudé“ a jejím solidním poprockovým písničkám chyběla do první ligy jen větší osobitost zpěváka. To písničkářka Lenny potvrdila status velké naděje tuzemské pop music a za klávesami znovu dokazovala přednosti svého řezavého vokálu. Marek Ztracený slavil svým přímočarým poprockem u obecenstsva velký úspěch, snad jen finále setu se moc nepovedlo: kdo čekal, že vystoupení zakončí největším hitem Ztrácíš, nejspíš se divil, že tečku napsala vánoční skladba Snad se něco stane, na kterou se diváci na konci srpna nechytali. Mňága a Žďorp na závěr předvedla svůj letitý standard.
Hudebníci mysleli i na Michala Hrůzu, který před ostravským zraněním stačil odehrát jediný Kryštof Kemp. Zatímco Nebe si střihli jeho singl Namaluj svítání a Ztracený zapěl 1+1, Lenny mu symbolicky věnovala písničku s názvem Fighter a Kryštof odehráli jeho první hit Zejtra mám. Krajčo navíc přidal jednu dobrou zprávu, když sdělil, že Hrůza už „vesele griluje na zahradě“.
Finálová dvouhodinová show hlavní hvězdy byla skvělou tečkou za programem: poslední koncert kapely před rok dlouhou pauzou na přípravu desky nabídl podobně jako na jarním turné našlapaný setlist, v rámci kterého skupina sázela jeden hit za druhým a publikum stejně bouřlivě reagovalo. K tomu nad hlavami létaly obří balonky, Krajčo znovu plaval mezi diváky a pódium bylo tentokrát plné dětí; když se člověk rozhlédl po narvaném amfiteátru, nechtělo se věřit, že je na koncertě české kapely – v Lochotíne to vypadalo jako na gigantickém open airu zahraniční hvězdy. Včetně mexických vln.
Závěrečná Cesta, odzpívaná snad celým Lochotínem, pak jen potvrdila, že šlo o regulérní stadionovou show. Kdo ji propásl, může to napravit za dva roky – skupina totiž slíbila, že Kryštof Kempy se vrátí v roce 2016.
Kryštof Kemp
Plzeň – Lochotín, 30. 8. 2014
Hosté: Nebe, Lenny, Marek Ztracený, Mňága a Žďorp