Dali jsme mladým ferrari, ale nenaučili je řídit ho, říká režisér filmu Sviňky
Dobře se učte, pomáhejte doma a nikam po nocích nelítejte. Rodičovské rady známe asi všichni, a věštinou se jimi řídí i hrdinové filmu Sviňky. Tedy těmi prvními dvěma. Sotva odhodí školní brašnu, hezky se umyjou, učešou, obléknou... a jdou čekat na kunčofty.
Polsko-německý film Sviňky, který má tady v Karlových Varech světovou premiéru, režisér Robert Glinski pojmenoval podle specifického označení prostitujících se dětí žijících na polsko-německém pohraničí. Slovo „děti“ je tu na místě – v průměru je jim tak čtrnáct let a nechávají se prodávat přes místní pasáky. Za peníze, za nový mobil či za hezké oblečení. Anebo za pár panáků. Někdy mají své „stanoviště“ přímo v nákupních centrech a rovnou si vyberou, co za svou službu chtějí koupit. Zní to šíleně? Bohužel je to realita. „ Spoluscánáristka filmu Joanna Didik pochází právě z tohoto prostředí. Znala ze školy spoustu „sviněk“. Někteří z nich byli výborní studenti, ale brali to jako normální věc, že v pátek večer zašli do solárka, vyfikli se a jeli na štaci třeba do Berlína. V neděli večer se vrátili a v pondělí šli zase do školy,“ popisuje režisér.
Všichni tak trochu krademe a chceme se mít dobře
Tomek, hlavní hrdina filmu, ale není „sviňka“ od nátury. Je to inteligentní a přemýšlivý kluk, který se stará o sestru, aby odmaturovala, hraje fotbal (moc mu to nejde), chodí do kostela a sní o vybudování observatoře, kde bude pozorovat hvězdy. Když se ale zamiluje do protřelé Marty, zjišťuje, že na ten správný „cool“ životní styl, který vyznávají Martiny kamarádi, nemá peníze. A tak se přidá k jedinnému možnému způsobu rychlého vydělávání peněz, který okolo vzkvétá. Z prvního kunčofta se mu zvedá žaludek, ale zvykne si. A rodiče nic neví. Matka má starostí nad hlavu se zabezpečením rodiny, otec se radši do ničeho neplete a u syna nemá žádnou autoritu. Nakonec, nelegální způsob vydělávání peněz není nic špatného, že? Hlavně, že je na útratu. Všichni tak trochu krademe a chceme se mít dobře… Tak začíná proměna jednoho chytrého a vnímavého kluka, jehož přesvědčivě hraje patnáctiletý Filip Garbacz, v prostituta, pasáka a kriminálníka.
Doufejme, že film se dostane do české distribuce. Zobrazuje totiž téma, před kterým raději zavíráme oči a které v Česku zatím nikdo nezobrazil takhle otevřeně, bez příkras. Nutno podotknout, že film se obejde bez explicitních sexuálních scén. „Že jsme teď v Schengenu a lidé se mohou svobodně pohybovat, což změnilo i morálku. Mladí lidé přejdou řeku a cítí relativní blahobyt na německé straně, a tak se tomu chtějí vyrovnat. Všude kolem vidí, že pro peníze je možné udělat všechno,“ míní režisér. „Je to problém současné polské společnosti. Dali jsme mladým nové ferrari, ale nenaučili je řídit ho.“