Sedmero (ván)očních pohrom aneb jak nepřijít na Vánoce o zrak
Vánoce jsou opět za dveřmi a nejen děti se už nemohou dočkat těch vytoužených chvil radosti, hojnosti a rodinného štěstí. Jenže stačí poměrně málo a tento očekávaný duševní balzám se zvrtne v nefalšované peklo na zemi. Zdá se to neuvěřitelné, ale za přívětivou maskou oslavující narození Ježíška skrývá advent řadu zákeřných nástrah, pastí a rizik, kdy člověku jde nejen o zdraví, ale nezřídka i o život. A řeč není pouze o tradičních kapřích kostech v krku, vznícených vánočních stromcích či karambolech na sáňkařském svahu. To už nikoho nepřekvapí. Ale během svátků klidu a míru je schopno zdevastovat své zdraví mnohem více lidí, než v kterékoli jiné období. Své by o tom mohli říct oční lékaři, kteří si během vánočních prázdnin užívají více než odpočinek spíše přesčasy. Co tedy představuje největší pohromy v období Vánoc pro naše oči?
Vánoční stromeček – jednoznačně největší zlo celých Vánoc a zhmotnění apokalypsy pro naše oční bulvy. Tisíce ostrých jehlic je dychtivě připraveno na moment, kdy si z blízka přivoníte k opojné vůni borovice, a našponovaná větev vám během pikosekundy vtvoří krvavý šrám přes půlku obličeje, přičemž vám s 99% pravděpodobností neopomene poškádlit rohovku. Pokud jste fakt klikaři, tak vám do oka zanese ještě trochu pryskyřice, v lepším případě nějaký ten zaschlý pavoučí kokon z loňského léta. Pokud nezanese, vetře si jej tam v návalu paniky sami. Názor lékaře: „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře“, radí MUDr. Eva Jerhotová.
Vánoční ozdoby – dalo by se říct, že jsou neodmyslitelně spjaty s nepřítelem číslo jedna (se stromkem), ale podle našeho názoru si zaslouží samostatnou kapitolu. Skleněné koule s velkou oblibou spolupracují s větvemi stromu a zpravidla, jakmile se jich nepatrně dotknete (zejména těch „posvátných“ po babičkách), okamžitě se tříští na tisíce drobounkých střepů, které touží proniknout vaším okem, abyste na tyhle Vánoce opravdu nezapomněli. A pokud se neroztříští, tak vám alespoň spolehlivě kontaminují celý povrch těla, včetně očí, drobounkými třpytkami. Názor lékaře: „U drobných střípků platí to samé, co u jehlic: může se to snadno stát a pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou.“
Světýlka – pokud někde platí, že čeho je moc, toho je příliš, pak je to právě zde. Nic proti tlumenému svitu pár drobných elektrických svíčiček, ale pokud výzdoba vašeho okna o výkonu přistávacích světel Boeingu 737 prosvítí stěny okolních budovy a sousedi se začnou sbíhat v domnění, že přijel cirkus, je něco špatně. Situaci rozhodně nevylepší, když světýlka navíc blikají v módu „epileptikova noční můra“ či jsou doprovázena chytlavou melodií amerického vánočního elektro-popu. Názor lékaře: „Příliš světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.“
Pyrotechnika – není větší jistota, než strčit hlavu nad doutnající římskou svíci se slovy „sakra, proč už to nestřílí“. Poslední opožděná rána „made in China“ bude pravděpodobně tím posledním, co v životě uvidíte. Rakety, dělbuchy, rachejtle a vůbec všechno, co létá zapálené směrem vzhůru (nebo kterýmkoli jiným směrem), je velmi oblíbeným vánočním a silvestrovským zdrojem sebedestrukce všeho druhu. Své by o tom mohli vyprávět nejen traumatologové a záchranáři, ale také kolegové hasiči. Velmi dobře v tomto směru může posloužit ale i obyčejná vonná svíčka, či stará dobrá prskavka. Názor lékaře: „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě.“
František, purpura – vánoční klasika! Kdo nehoří, musí aspoň doutnat. A to je teprve pastva pro oči! Pokud ve svém opiovém doupěti nezačnete narážet do nábytku kvůli neprůhlednému dýmu, tak zcela určitě kvůli zaslzeným očím. Dobrá zpráva je, že kromě ochromeného zraku a čichu vám zůstává pořád ještě hmat a sluch (pokud jste si už obojí neodrovnali pyrotechnikou), tudíž se v pohodovém vánočním časoprostoru můžete ještě chvíli orientovat. Tedy alespoň do okamžiku, než začne vaší řídící jednotce vadit absence kyslíku. Názor lékaře: „Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se dýmu, dopřejte oku kyslík a zregenerujte jej očními kapkami.“
Štědrovečerní tabule – blížíme se do finále. Další vánoční tradice, kterou by měli oftalmologové nejlépe zakázat. Berme jako předpoklad, že nejste amatér a smažení a prskající olej přečkáte bez úhony a bez potřeby slepecké hůlky. Ale zvýšená koncentrace smažených kaprů si nutně žádá zvýšenou spotřebu citrónů na dochucení tradiční štědrovečerní krmě. A všichni víme, kterak zákeřné ovoce je citron. Při zmáčknutí stříká jen a pouze jediným směrem – do oka! A rychlé špunty z láhví od šumivých sektů? Ty používají úplně stejný navigační systém jako právě citron (o „pacientech“ snažících se imponovat zbytku rodiny machrovinkou zvanou sabrage, kdy odsekávají hrdla láhví mačetou, je škoda mluvit). Samostatnou kapitolu by pak mohl tvořit takzvaně pančovaný alkohol, který vám „vytře zrak“ ve chvíli, kdy už si myslíte, že vás nemůže nic překvapit… Názor lékaře: „Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře. Vystřelená zátka ze sektu může skutečně způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku.“
Dárky – chtělo by se říci, že pokud se zdravým zrakem přečkáte štědrovečerní hodování, tak máte téměř vyhráno. Bohužel, není tomu tak. Přicházejí poslední kritické okamžiky – rozbalování dárků. Je totiž nad slunce jasnější, že pokud nenajdete ve vánočním papíru střelnou zbraň vy (byť v podobě třeba plastové pistolky na gumové šipky s přísavkou od kamaráda recesisty-vtipálka), tak ji v něm najde vaše dítě, onen kamarád, nebo úplně kdokoli jiný. Je pak jen otázka času, kdy vaše zornička schytá přímý zásah. To samé platí o jakémkoli vybavení pro míčové sporty, ať už jsou to balóny, tenisáky, golfové míčky, náčiní na floorball… Vždycky se najde chytrák, který si bude chtít doma na chodbě dokázat, že je něco jako Jarda Jágr, a v návalu euforie zamíří zpravidla tak neomylně, že místo na půlnoční mši poletíte rovnou na pohotovost… A laserová ukazovátka? Tím někoho obdaruje jedině masochista zralý na Darwinovu cenu… Na druhou stranu, ikdyž se vyhnete všem zákeřným darům, tak vás stejně švihne ta větev, až polezete pro poslední pár svátečně zabalených ponožek… Názor lékaře: „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. Laserové ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku.“