Proč dál?: Představení, které vás přiměje k zamyšlení

Redakce

Beznaděj, problémy, zklamání, deprese, strach, ztráta iluzí, neporozumění a položíte si otázku: Proč dál? Proč žít dál? Proč tohle snášet? Zabiji se, to bude jediné řešení. Opravdu? Problematika sebevražd rozhodně není výdobytkem dnešní doby, lidé se s ní potýkají již od dob starověku. Jak těžké rozhodnutí to musí pro sebevraha být? Jak těžké musí být pro jeho rodinu, přátele, okolí se s tím vyrovnat? Na to se těžce hledá odpověď. Je to téma, o kterém se tolik nemluví, a přitom někdy stačí málo, aby se to nemuselo stát. Na dobrovolný odchod ze světa je zaměřeno představení nesoucí název Proč dál? společnosti Spielraum Kollektiv v režii Lindy Straub, které mělo premiéru 10. září v rámci Světového dne prevence sebevražd.

Nečekejte však divadlo v klasickém slova smyslu s pohodlnými křesílky, jevištěm, hledištěm. Ne, celý projekt se odehrává v okolí Nuselského mostu, na něm i pod ním. Volba Nuselského mostu nebyla náhodná, jedná se o místo s velkým počtem spáchaných sebevražd i pokusů o ně. Původní zábradlí bylo jen metr vysoké. Kvůli narůstajícímu počtu skoků z mostu byla v roce 1990 provedena provizorní pletivová nástavba na stávající zábradlí. Statistiky se zlepšily, stále však byly děsivé. V roce 1997 proto byla vytvořena konstrukce s ocelovým pletivem, které se na vrcholku stáčelo směrem k chodníku. Ani to ale sebevrahy zcela nezastavilo. Koncem roku 2007 přibyly na vršek plotu kluzké kovové pásy. Navíc záchranáři osadili most kamerovým systémem, bezpečnostním alarmem a chodí tu pravidelné policejní hlídky. Jakmile se tedy na místě objeví sebevrah, okamžitě jsou zmobilizovány všechny složky záchranného systému od policejních psychologů přes hasiče až po lékaře a sanitku. V roce 2006, tedy rok před nejpřísnější úpravou, se chtělo z mostu vrhnout třiašedesát lidí, povedlo se to „jen“ pěti z nich. V roce 2007 to bylo podobné. Do srpna, kdy byla zpřísněna bezpečnostní opatření, se o skok pokusilo devětapadesát lidí, z toho tři „úspěšně“. V následujících dvou letech už bylo hlášeno sebevražedných pokusů třikrát méně a žádný z nich nedospěl až do tragického konce. Celkem ukončilo skokem z Nuselského mostu v období 1973 až 2007 svůj život přes 300 osob. K tomu asi není co dodat.

Každý z návštěvníků představení dostane telefon s nainstalovanou aplikací. Tato aplikace se automaticky spustí při vstupu do zóny, která je patrná na mapě v telefonu. Cesta začíná na Nuselském mostě a pokračuje dolů do parku Folimanka, kde zároveň končí. Můžete během ní slyšet výpověď muže, jež se o sebevraždu pokusil, výpovědi rodinných příslušníků a přátel sebevrahů. Cestu lemují herečky, které ani nemusí mluvit, abyste pochopili, že může existovat i jiné řešení. Umět naslouchat, podat pomocnou ruku – poslední záchranné lano, obejmout. Říci si: „To bude v pohodě, zvládneme to!”

Proč dál? je intimní záležitostí, která má za cíl smířit se s již nezměnitelným, pochopit proč se to děje, více si všímat, pomoci a nasměrovat potenciální oběti jiným směrem. Je to vlastně úplně poslední rozloučení a zároveň možný start. Propojení hudby, pohybu, prostoru, textu, lidí vás nutí se zamyslet a uvažovat nad životem a dobrovolnou smrtí.

Z technických důvodů a z důvodu omezené kapacity je potřebná rezervace na emailové adrese spielraumkollektiv@gmail.com. Další reprízy budou následovat ve dnech 24., 25. a 27. 9., přičemž 27. 9. se bude jednat o poslední uvedení tohoto projektu, proto chcete-li toto představení zažít na vlastní kůži, neváhejte ani minutu.