5 tipů, jak na svého partnera přestat žárlit
Žárlení do vztahu nepřináší nic pozitivního. Důvěra partnerů se začíná hroutit a vznikají mezi nimi často nepříjemné hádky. Pokud na svého partnera žárlíte, snažte se s tím přestat. Poradíme vám, jak na to. Půjde však o dlouhou a náročnou cestu.
- Snažte se zbavit pocitu méněcennosti
Pokud žárlíte, pravděpodobně se podceňujete a nemáte zdravé sebevědomí. Bojíte se, že by vás partner mohl podvést nebo utéct za někým, kdo je lepší než vy. Lidé, kteří netrpí žádnými mindráky, většinou nemají potřebu partnera v ničem podezírat. Uvědomte si, že žárlivost je čistě váš problém. Snažte se různými způsoby posílit důvěru v sebe. Pracujte na svém těle, abyste se sami sobě líbili. Vrhejte se do výzev. Když je zvládnete, posílí vám to sebevědomí a budete si více věřit.
- Nerovnávejte se s nikým
Nemá se smysl s někým srovnávat, protože každý člověk měl do života přidělenou jinou startovní čáru a od ní se odvíjela jeho budoucnost. Souvisí to opět s nízkým sebevědomím. Pokud má váš partner kamaráda opačného pohlaví a vy se s ním srovnáváte, je to cesta do pekel. V tomhle případě patrně není jiná cesta, než si o srovnávání a žárlení s partnerem promluvit.
- Začněte spolu více komunikovat
Žárlivost poleví ve chvíli, kdy si budete oba dva věřit. Když svého partnera podezíráte z nevěry, znamená to, že mu vlastně nevěříte. To napravíte tak, že o svých obavách budete s partnerem otevřeně mluvit. Nebojte se mu sdělit, že máte problém s žárlivostí a bojíte se, aby vám neutekl s někým jiným. Pokud partnerovi na vás záleží, upřímně vám odpoví, že se nemáte čeho bát. Domluvte se na tom, že si oba vždy budete říkat, kam a za kým jdete. Po čase takový způsob komunikace určitě bude mít pozitivní účinek a svojí žárlivosti se zbavíte.
- Zhodnoťte situaci racionálně
Žárlivost většinou vzniká na emočním základu. V mnoha případech v ní těžko budete hledat racionalitu. Když vás žárlivost zase přepadne, v klidu si sedněte a přemýšlejte nad situací, která nastala. Váš partner vám třeba napsal, že přijde později z práce. Vám hned v hlavě naskočí myšlenky, že tráví svůj čas s milenkou. Zamyslete se nad tím, jakou má váš partner práci, zda je skutečně možné, aby tam musel zůstat déle. Přemýšlejte o tom, kolikrát se mu tohle už stalo. Pokud to není poprvé, chtějte po partnerovi podrobnosti, které v práci musí zastat. Do té doby se tím nestresujte, protože mohl mít vážně dobrý důvod k tomu, aby v práci zůstal. Jde opět o otevřenou komunikaci, která vám pomůže k tomu, abyste přestali žárlit. Sami si položte otázku, zda má váš partner nějaký důvod k tomu, aby si našel někoho jiného. Nezaměřujte se na malichernosti, ale na skutečně podstatné věci.
- Partnera za žádných okolností nešpehujte
Žárlivost vás může dovést až k tomu, že budete svého partnera špehovat. Budete sledovat, kam chodí, a projíždět mu mobilní telefon. Nesnižujte se k něčemu takovému, kdyby to váš partner zjistil, nejspíš by ho to dost zklamalo. Může se stát, že byste ho načapali, jak s někým hovoří, ačkoliv tvrdil, že bude ještě v práci, ale uvidíte situaci pouze vytrženou z kontextu, která může být úplně jiná, než skutečně vypadá. Pokud budete mít nějaké podezření, že vás podvádí, raději se svého partnera na to pouze zeptejte.