Dokážou kočky vnímat čas?

Paga

Určitě to znáte - chystáte se někam na noc a vaši kočičku necháváte doma samotnou. Ptáte se sami sebe: Pozná, že jsem pryč déle než obvykle? Nebo jí jde jen o to, aby doma zůstal dostatek žrádla?

U psů víme, že jsou schopní vnímat čas. A co u koček? Záleží jim na tom vůbec? Vědci z Northwestern University zjistili, že do jisté míry kočky dokážou vnímat čas. Ke zkoumání použili kočku a myš. Zajímalo je, jestli kočka bude schopná rozlišit, kdy má ještě cenu čekat, zdali se myš objeví, nebo už je pozdě.

Kočky sice nepoznají, jestli je čtvrtek nebo listopad, ale fungují podle svých vnitřních hodin, jež řídí cirkadiánní rytmus. Ten mají všechna zvířata i lidé. Kočka si pamatuje, že se vracíte z práce v šest a bude vás očekávat. Neumí si to spočítat, ale vštípili jste jí to do její paměti.

Test s odloučením

Jedna studie měřila, jestli jsou kočky schopny rozlišit různé časové intervaly jako 30 minut, dvě a čtyři hodiny. Narozdíl například od psů kočky neprojevovaly žádnou úzkost, která by se odvíjela od času stráveného o samotě. Nicméně ty, které byly osamotě nejdéle, pak vítaly své majitele o to láskyplněji. Avšak ty, co zůstaly osamotě pouhou půl hodinu, vítaly majitele jen vlažně… (To pes vás vítá jako blázen pokaždé, haha.)

Kočky znají váš rozvrh. Naučili jste je, kdy je čas jídla, kdy odcházíte do práce i kdy se z ní vracíte. Dávejte si proto pozor, na co svou kočku naučíte. Pokud jí každý všední den po probuzení dáváte kapsičku, nečekejte, že vás nechá o víkendu vyspat. Pokud vás kočka nevítá, zkuste jí svůj příchod spojit s něčím přjemným jako je pamlsek, pomazlení nebo hra.