8 psychologických triků, které vám pomohou stát se pánem situace
Každý den je plný nových poznání, setkání s různými lidmi, a to ať už s těmi, které znáte, nebo s těmi úplně cizími. Různé situace si žádají odlišné reakce a když se naučíte jen lehce změnit myšlení nebo své reakce a odpovědi, uvidíte, že vám to pomůže vyjít ze situace jako král. Není na tom nic těžkého. Chcete to jen naučit se naslouchat hlavně sami sobě a občas si své chování rozmyslet. Dávat najevo svůj názor je naprosto v pořádku, ale je důležité, aby i vaše okolí pochopilo, jak různé věci vnímáte. Bezprostřední reakce obvykle nebývají ty nejlepší. Ostatně jak se říká „dvakrát měř, jednou řež“.
- Když nechcete, aby s vámi lidé mluvili, noste na uších sluchátka. A to i ve chvíli, kdy nechcete poslouchat hudbu. Lidem ve vašem okolí tak dojde, že s nimi prostě mluvit nechcete a nechají vás na pokoji. A vy tak budete mít prostor jen sami pro sebe.
- Myslete na své budoucí já. Máte problémy s prokrastinací a pořád a pořád jenom něco odkládáte? A co kdybyste namísto přemýšlení o tom, co chcete právě teď, mysleli na to, jak to bude za týden, měsíc, rok? Mohlo by vás to konečně nakopnout. Štve vás vaše postava? No, tak to jen tak nepřestane. Je pro to třeba něco udělat. A ne časem. Nic není hned a když si představíte, že třeba za půl roku budete vypadat mnohem lépe, uvidíte, že vás to do fitka dokope mnohem účinněji.
- Pokaždé, když potkáte někoho známého, usmějte se na něj a pozdravte. Lidé si vás tak zaškatulkují jako slušného a pozitivního člověka a budou vám ochotnější kdykoli pomoci, když to budete potřebovat. Nikdo není zvědavý na věčně frustrovaného mračouna.
- Pokud se chcete něco dozvědět, dejte druhému prostor. Říkáte si, to je ale rada, co? Ale opravdu to funguje. Když budete na druhého naléhat, pravděpodobně vám nic nepoví, ale když zůstanete v klidu a dáte mu prostor, přirozeně bude chtít vyplnit ticho tím, že vám poskytne další informace.
- Přesměrujte pozornost. Jestliže se ve škole chcete vyhnout tomu, aby se vás vyučující na něco zeptal nebo se vás někdo na něco ptal v práci během schůzky, snažte se udržovat ke konci projevu oční kontakt s řečníkem a jakmile přijde prostor pro otázky, podívejte se na někoho jiného v místnosti. Tím tak přesměrujete pozornost právě na něj.
- Když vám někdo položí těžkou otázku, vždy ho za ni pochvalte. Řekněte mu, že je to výborná otázka. Tázajícímu dodáte pocit, že řekl něco výjimečného a bude pak k vaší odpovědi méně kritický a možná jí tak díky tomu nebude ani věnovat až tolik pozornosti.
- Nemůžete si zapamatovat důležité věci? Spojte si je s něčím. Pokud si potřebujete něco nutně zapamatovat, přemýšlejte o tom ve chvíli, kdy děláte něco neobvyklého. Až si na to budete chtít po čase vzpomenout, vybaví se vám to pak mnohem lépe.
- Neomlouvejte druhé tak snadno. Provedl vám někdo něco špatného a omluvil se vám? Namísto toho, abyste řekli: „To je v pořádku,“ zkuste odpovědět: „Děkuji, že ses omluvil/a.“ Dáte tak najevo, že jste problém nezametli pod koberec a dáváte druhým prostor pro další konverzaci nebo případně pro hlubší zamyšlení se nad problémem.