Nejbohatší lidé v dějinách aneb budete závidět?
Nemusí se nám to líbit, ale v naší převážně kapitalistické společnosti jsou peníze zkrátka a dobře jedním z nejzákladnějších ukazatelů prestiže, úspěchu nebo prostě jen váhy a vlivu osobnosti. Na tohle téma poměřování ročně vycházejí žebříčky, jako třeba ten nejslavnější v časopise Forbes. I lidé, kteří se o ekonomiku a svět byznysu příliš nezajímají, ví, že aktuálním nejbohatším mužem světa je Jeff Bezos (ředitel internetového obchodního gigantu Amazon), který v této pozici vystřídal Billa Gatese. Pravdou ale zůstává, že když se podíváme na celé lidské dějiny, jejich majetky mohou být skoro k smíchu. Tedy pokud se zamyslíme nad inflací a vývojem trhů a ekonomiky.
Mansá Músa
Mansá Músa neboli také Músa Kelta I. byl desátým držitelem titulu Mansá v západoafrické říši Mali. Panoval přibližně v letech 1280 až 1337 a odborníci jej dnes poměrně svorně označují za pravděpodobně nejbohatšího muže ve známých lidských dějinách. Pokud bychom jeho tehdejší jmění měli převést na dnešní poměry, bavili bychom se asi o částce okolo 400 miliard amerických dolarů (tedy asi 8 bilionů korun). On tehdy většinu svého volného majetku investoval do rozsáhlé výstavby náboženských mešit. Byl to právě on, kdo podnikl jednu z nejslavnějších poutí do Mekky v historii a výrazně se při ní zasloužil o rozšíření islámské víry.
John D. Rockefeller
Toto příjmení jistě nečtete poprvé. John D. Rockefeller bude ovšem tím nejbohatším ze svého klanu – a těžko jej nějaký potomek vůbec někdy překoná. Jeho jmění bývá odhadováno na bezmála 7 bilionů českých korun. To je pro představu asi dvakrát tolik, než kolik má v současnosti nejbohatší muž na planetě Jeff Bezos. Rockeffeler se narodil v roce 1839 a zemřel v roce 1937. Většina jeho jmění měla původ ve společnosti Standard Oil, která se zabývala distribucí paliv.
Andrew Carnegie
Další velmi významná osobnost lidských dějin. Andrew Carnegie se narodil v roce 1835 a zemřel roku 1919. Pocházel ze Skotska, ale velmi brzy se prosadil ve Spojených státech amerických. Jednalo se o velmi schopného průmyslníka a zapřisáhlého filantropa. Jeho filozofické a obchodní úspěchy neměly ve své době obdoby. Byl to právě on, kdo se stal guru spisovatele Napoleona Hilla, nejznámějšího autora knih o úspěchu všech dob. Carnegieho majetek bývá odhadován asi na 310 miliard dolarů. To je třikrát více, než kolik dnes má náš starý známý Bill Gates. Carnegie byl také moderním prototypem renesančního člověka, jehož obchodní aktivity sahaly od energetického průmyslu až k veřejné dopravě.
Mikuláš II. Alexandrovič
Svatý Mikuláš II. Alexandrovič (neboli civilním jménem Nikolaj Romanov) byl posledním ruským carem a zároveň i polským králem. Jeho vláda trvala v období let 1894-1917 a z historického hlediska se dodnes jedná o jednoho z nejbohatších panovníků všech dob. Jeho majetek bývá zpětně odhadován asi na 300 miliard amerických dolarů. Není se moc čemu divit, jeho sláva v období jeho panování byla opravdu neuvěřitelná. Vládci Ruska se vždy prezentovali poněkud velkolepě, a jinak tomu vlastně není ani dnes. Zajímavé je, že když byl později Mikuláš kanonizován v ruských a polských náboženských tradicích, stal se z něj vlastně nejzámožnější svatý v dějinách.