Nejdivočejší silvestrovské tradice. Inspirujete se?

David Šohaj

Více nebo méně divoký mejdan je pro některé z nás každotýdenní rutinou. Některé to po pubertě a období dospívání přešlo, jiným to vydrželo. Na druhou stranu ale i někteří zapřísáhli odpůrci parties anebo dokonce i abstinenti udělají alespoň jednou za rok výjimku. A to nejčastěji na Silvestra – 31. prosince, kdy se všude po světě oslavuje příchod nového roku. A právě od nového roku vždy čekáme velké věci – a není to jen otázka často nevyplnitelných novoročních předsevzetí. Nový rok je pro naši kulturu psychologicky poměrně klíčovou záležitostí, je tedy třeba se napřed náležitě rozloučit s tím, který zrovna končí. Pojďme se podívat na některé tradice, které jsou pro naše poměry poněkud nepředstavitelné. Po celém světě je to zkrátka trochu jinak.

Španělsko

Ve Španělsku je oslava nového roku především o načasování. Když hodiny odbijí půlnoc, lidé s každým odbitím hodin začnou pojídat hrozny. Ti, kteří do sebe nedokážou dostat správný počet hroznů, riskují, že po celý příští rok budou mít smůlu. A varujeme vás – není to tak snadné, jak to může znít. Mnoho lidí dokonce trénuje předem, aby na silvestrovské oslavy zvýšili své šance.

Skotsko

Pokud jde o osobní štěstí, Skotové rádi spoléhají na jiné lidi. Mnoho lidí zde doufá, že mladý muž k nim přijde krátce po půlnoci, s lahví lahodné whiskey, bochníkem hovězího chleba a kusem černého uhlí. Pokud tohohle muže pustíte dovnitř, budete mít po celý rok štěstí. Takové vybájené postavy a tradice jsou v našich poměrech běžné spíše o Vánocích nebo Velikonocích, ale je zajímavé vidět, že někde se podobné případy objevují i u novoročních oslav.

Argentina

Lidé v Buenos Aires jsou při oslavách nového roku přece jen ještě o něco kreativnější. V poslední den roku zničí papíry a dokumenty, které se vztahují k záležitostem, jež by rádi zanechali v minulosti. Kolem poledne 31. prosince vyhodí všechny papíry ze svých oken v podobě ohňostroje komfet.

Itálie

Italům se podařilo z jinak nevinné oslavy nového roku udělat něco trochu zlomyslnějšího. Tradice diktuje, že každý by se měl na Silvestra obléct do zářivě červeného spodního prádla; je jedno, jestli to jsou boxerky nebo krajkové kalhotky; všechno je dovoleno, tedy pokud je to červené. Tento obyčej se spojuje samozřejmě se štěstím po celý rok. Je tedy jasné, co je pro Itala nebo Italku nejvhodnějším vánočním dárkem pod stromeček.

Brazílie

Stejně jako Italové výše, i Brazilci zahajují novoroční oslavy se spodním prádlem. Zdejší barva je bílá. Brazilci se na Silvestra houfně oblékají do bílého prádla. Musí být nové a symbolizuje nový a čistý začátek roku – beze skvrn. Do nového roku zkrátka a dobře vstupujete s úplně čistým štítem. V Brazílii se rovněž na plážích umisťují do písku zapálené svíčky. Ty mají v budoucnu symbolizovat mír, lásku a možná trošku překvapivě taky peníze.

Japonsko

Pokud si v Japonsku chcete zařídit trochu štěstí, budete muset udělat něco trošku nebezpečného. Japonci se pokusí na jedno sousto zhltnout kulatou pochoutku jménem Mochi. Ta ovšem není nejmenší. Z minulosti je známa řada případů, kdy se lidé následkem pojídání udusili. Takže těžko říct, zda to za příslib toho budoucího štěstí stojí. Tohle doma nezkoušejte.