V letech 2008 až 2017 koně a krávy podle ABS zabili 77 lidí, zatímco žraloci 26, hadi 23, krokodýli 17 a pavouci vůbec nikoho. Takže i když má Austrálie pověst země, kde žijí jedni z nejnebezpečnějších divokých tvorů na světě, údaje statistického úřadu ukazují, že zvířata, která obyvatele zabíjejí častěji, patří mezi domácí.
Protijed zabírá
Z 25 nejsmrtelnějších hadů na světě žije v Austrálii celkem 21. Ovšem zatímco podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok na světě zemře na hadí uštknutí zhruba 100 000 lidí, v Austrálii se loni staly jen dva takové případy.
A pokud jde o nechvalně proslulé pavouky, kteří číhají pod záchodovým prkénkem, aby kousli nic netušícího nešťastníka – ani v přechozích letech v Austrálii na pavoučí kousnutí nikdo nezemřel. Vlastně není doložený žádný případ úmrtí na pavoučí kousnutí od roku 1979 a nástupu protijedů.
Bacha na vosy!
Je známo, že koně mohou člověka zabít, především při nešťastném pádu. Méně se ovšem zmiňuje počet obětí, které má na svědomí hovězí dobytek. Ve statistických tabulkách se úmrtí způsobená koňmi a skotem slučují do jedné kolonky. Podle databáze národních soudních lékařů jsou za dvě třetiny zaznamenaných případů zodpovědní koně, za třetinu krávy.
V případě zabití skotem většinou lidé zemřou, když na silnici nabourají s vozem do krávy, anebo havarují, když se jí snaží vyhnout. Ale někdy jsou útoky hovězího dobytka osobní – jsou známy případy ušlapání či přimáčknutí k plotu.
A smrtelnější než pavouci a hadi jsou i včely, vosy a sršni – jejich žihadla v roce 2017 způsobila v Austrálii smrt šesti lidí, což je třikrát víc, než bylo obětí hadího uštknutí.