Už to začíná! V mateřských školách učí roboti

ČTK, mim

Děti v mateřské školce v Pekingu propukají v smích, když se snaží rozluštit hádanku, kterou jim dal jejich nový učitel: malý rozkošný robot s kulatou hlavičkou a obličejem v podobě dotekové obrazovky. Asistent samostatného vyučování Keeko je vysoký 60 centimetrů a používá se již v 600 mateřských školkách v Číně. Vypráví dětem příběhy a zadává cvičení v logice.

Bílý robot bez rukou se pohybuje na malých kolečkách. Jeho integrované kamery mu slouží k tomu, aby se orientoval v prostoru a dětem umožňují nahrávat videa. V Číně již roboti doprovázejí staré lidi nebo vyučují zákony. Konstruktéři firmy Keeko sní o tom, že jejich asistenti výuky budou ve školních třídách jako doma.

„Dnešní výchova už nemá jen jeden smysl, s učitelem, který vyučuje, a s žáky, kteří se učí,“ říká Candy Siung, která se podílí na zavádění robotů Keeko do škol. „Se svou hlavičkou a kulatým tělem je tento robot opravdu rozkošný. Když ho děti vidí, hned se s ním spřátelí,“ dodává bývalá učitelka.

Roboti Keeko stojí v přepočtu 33 000 korun, tedy asi jako měsíční mzda učitele v mateřské školce. Výrobce robotů Keeko doufá, že se mu podaří rozšířit roboty nejen do čínských mateřských škol, ale i do dalších zemí Asie.

První na světě

Peking dnes mohutně investuje do umělé inteligence v rámci programu Vyrobeno v Číně 2025, jehož cílem je rozvíjet výrobu nejvyspělejších technologií. Podle Mezinárodní federace robotiky je Čína v používání průmyslových robotů první na světě: v závodech jich je na 340 000.

Čínský trh s roboty pro služby představoval loni v přepočtu 23,66 miliardy korun. A podle pekingského ústavu ResearchInChina by měl do roku 2022 vzrůst na 127,4 miliardy korun.