Na co si dát pozor, aby vám neunikla data z počítače nebo smartphonu?
S rychlým nástupem moderních technologií přichází i rizika, která si mnozí uživatelé mobilních telefonů, tabletů nebo počítačů často neuvědomují. Počet nahlášených případů kyberkriminality v České republice stále stoupá. Myslíte si, že děláte pro ochranu svých dat maximum? Existují nástrahy, které si možná nepřipouštíte. Pokud si nejste jisti, pomoci vám může těchto pár cenných rad Williama Ischanoe, odborníka na IT bezpečnost z počítačové školy Gopas.
- Zrádné aplikace. Obliba aplikací stále roste. Většina restaurací, fitness center nebo obchoďáků a mnoha dalších, má svoje vlastní. Toho si jsou útočníci velmi dobře vědomi. A oblasti masového zájmu jsou pro ně nejzajímavější. Nebezpečné aplikace najdete jak na službách typu Google Play, tak i App Store, kde byste pravděpodobně problém neočekávali. Proto je občas nezbytné prověřit nejen v počítači, ale také v mobilu, zda tam neběží nějaký malware neboli škodlivý software.
- Nezabezpečené WiFi sítě. Už máte prosurfovaná všechna data v mobilu a radujete se z volné WiFi ze sousední kavárny? Pak dávejte pozor, abyste se na veřejné síti nepřihlašovali do internetového bankovnictví, mailových systémů nebo dalších aplikací, které máte chráněny jen jednostupňovým heslem bez ověřování. Veřejné sítě jsou pro hackery snadným terčem. Je velmi jednoduché „odposlouchávat“ komunikaci, a to i bez složité techniky a hlubších znalostí.
- Podvodné e-shopy. S nákupem na neověřených e-shopech má nepříjemnou zkušenost řada lidí. Toto podvodné jednání je často označováno jako non-payment / non-delivery. Jedná se o situace, kdy si zákazník zboží koupí, zaplatí za něj, ale zásilka mu nikdy nedojde případně dojde, ale s bezcenným obsahem. Jak ale předejít tomu, abyste se nestali obětí podvodníků i vy? V první řadě sledujte, zda je stránka zabezpečená. Poznáte to tak, že nebude mít klasický stavový kód: „http“, ale „https“, který je součástí hlavičky odpovědi serveru na klientský požadavek. Sledujte recenze zákazníků. Pokud e-shop žádné nemá, pak se raději rozhodněte pro jiný.
- Slabá hesla. Většina služeb na internetu vyžaduje registraci a s tím spojené vytváření osobního hesla. Mít silné unikátní heslo je často utopií, ale u důležitých služeb, jako jsou pracovní komunikační nástroje, internetové bankovnictví nebo cloudové aplikace, je třeba být obezřetnější. Lze vytvořit unikátní silná hesla, která si snadno zapamatujete. Použít můžete například nějaký známý text, z něj si vyberete určité znaky a jejich část pak nahradíte čísly.
- Podezřelé soubory v poště. I e-mailové schránky mohou být napadeny. A to hlavně prostřednictvím e-mailů s přílohami ve formátech přímo nebo nepřímo spustitelných souborů. Přestože většina mailových poskytovatelů takové soubory většinou blokuje a toho si jsou hackeři dobře vědomi, snaží se nebezpečné soubory zapakovat v archivech typu zip., rar., apod.
- Vstupní brána do počítače. Přišel vám e-mail, ve kterém je okno, na které máte pro získání více informací kliknout? Dávejte dobrý pozor, od koho vám takový mail přišel. I toho útočníci využívají, aby si vytvořili vstupní dvířka do vašeho počítače. Samotná nástraha se nemusí schovávat pouze v aplikaci, ale i při její instalaci, kdy mnohdy mechanicky odklikáváme další volby a nevěnujeme takovou pozornost tomu, co vlastně spouštíme. Tak pozor na to!