4 kroky, jak svého psa zbavit strachu z vody
Máte doma psa, který když se přiblížíte ke koupelně nebo bazénu na zahradě, okamžitě řadí zpátečku? Je to škoda. I psi se rádi pobaví různými způsoby a plavání by mělo patřit k jednomu z nich.
- Namočte se. Posaďte se do venkovního bazénu nebo do vany a zavolejte si raťafáka. Jestli láska k vám jeho strach nepřebila, vezměte si ho na dlouhé vodítko. Mějte nablízku pamlsky. Pomalu ho se slovy chvály přitahujte k sobě. Jednu ruku nechte ve vodě, druhou ho hlaďte. Potom ho pohlaďte mokrou rukou a snažte se na něj pořád mluvit, aby věděl, že je vše v pohodě.
- Sdílejte houbu. Namočenou houbu pohoďte někde v místnosti. Nechte ji tam. V přírodě většinou zvítězí nad strachem zvědavost, proto si ji pes dřív nebo později přijde očichat. Podle pachu i po kontaktu s něčím mokrým pozná, že je to věc z koupelny nebo od bazénu. A později mu dojde i to, že není nebezpečná.
- Nejdřív tlapky. Pokud máte bazén, seznamte s ním nejdřív psovy tlapky. Když ho vypouštíte nebo je v něm málo vody, nechte v něm psa chodit. Jestli máte větší plemeno, zkuste mu opatřit schůdky dovnitř bazénu a přimět ho pomocí pamlsků nebo míčku, aby na nich alespoň vydržel stát. Nepřestávejte chválit!
- Plavání. Opakujte výše zmíněné tolikrát, až bude pes sebejistý. Teď nadešla maturita. Doveďte psa do bazénku tak, aby musel plavat. Jistěte ho při tom pod bříškem, aby věděl, že tam jste a nenecháte ho klesnout pod hladinu. Pokud vám jde o to, aby se nebál vany, dejte ho do ní, pomalu ji napouštějte a při tom ho neustále hlaďte a chvalte. Nenapouštějte plnou. Jen tolik, abyste ho mohli umýt a nedělali pořád randál se sprchou. A je to!